Українська призма спільно з Групою стратегічних та безпекових студій та ESGA готується до Третього Українсько-румунського форуму громадянського суспільства. В рамках підготовки ми інформуватимемо Вас про актуальні двосторонні теми та заходи, а також про тематику, що становить інтерес у трикутнику Україна-Румунія-Молдова.
Серед актуальних цікавинок: Міжнародний форум «Республіка Молдова і Україна на європейському шляху» відбувся у м. Белць 26.06.2021 за спільної ініціативи Белцького муніципалітету, Чернівецького і Белцького університетів, Спілки українців Молдови «Заповіт» та інших громадських організацій і органів влади України і Республіки Молдови (далі – РМ).
Країни та їх співпрацюючі регіони і громади представляли депутати Парламентів України Г.Мазурашу і РМ О.Усатий, представники урядових структур РМ і Посольства України в РМ, національних асоціацій громад та економічних і культурних секторів, голови громад та науковці. Активну участь у Форумі взяли: від Чернівецької області заступник голови обласної ради та Виконавчого голови Єврорегіону «Верхній Прут» М.Павлюк, радник голови обласної державної адміністрації, голова Робочої комісії Єврорегіону З.Бройде, директор департаменту розвитку Чернівецької міської ради С.Бостан, від Вінницької області – делегація ГО «Єврорегіон «Дністер» на чолі з її головою С.Татусяком, від Івано-Франківської області – група голів ОТГ на чолі з головою Спілки вівчарів України В.Стефураком.
Учасники Форуму зосередились на необхідності поглиблення транскордонної співпраці та попередніх напрацювань на усіх її щаблях – від територіальних громад і національних меншин до тіснішої взаємодії обох держав та їх регіонів за новими викликами і пріоритетами Європейської Зеленої угоди, які обговорювались на Комітетських слуханнях 11.09.2020 та Наступного покоління і Справедливого переходу ЄС, що безпосередньо стосуються обох країн, зокрема, в рамках оновленого Східного партнерства та Стратегії ЄС для Дунайського регіону (EUSDR), в який Україна почне головувати вже цього року, і що відповідатиме Рекомендаціям парламентських слухань, затвердженим постановою ВРУ від 21.09.2016 №1537 , сучасну перспективу яких висвітлено у презентації (додається).
В рамках Форуму обговорювався досвід децентралізації та можливостей співпраці громад, районних і муніципальних структур за конкретними економічними і соціальними напрямками, у сферах культури, освіти, науки та були підписані угоди про співпрацю між національними асоціаціями громад та спілками вівчарів. Ключовими чинниками для такої співпраці були визначені подальші кроки зі спільної розбудови інфраструктури, співробітництва за пріоритетами Зеленої угоди по секторах економіки та у сфері техногенно-екологічної безпеки, з розвитку транскордонної туристично-рекреаційної діяльності тощо. Особливу увагу було приділено новим можливостям євроінтеграційного співробітництва і формування зони довіри, про що йшлося під час перших візитів новообраного Президента РМ М.Санду до Києва і Брюсселя на початку цього року, зокрема, щодо спільного інтегрування України і РМ до Ініціативи Тримор’я.