Ганна Шелест, Директорка Програми безпекових студій Ради зовнішньої політики “Українська призма” для Громадського радіо
Ведучий: Василь Шандро
Президент США Джо Байден, прем’єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон і прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон 15 вересня оголосили про новий пакт під назвою AUKUS. Партнерство дозволить розширити оборонні можливості, зокрема оснастити Австралію атомними підводними човнами. Говорили про це з директоркою Програми безпекових студій Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганною Шелест.
Ганна Шелест: Про що взагалі, угода? Три країні, які й раніше мали в різних форматах тісне співробітництво у сфері безпеки, в даному випадку фактично домовились, окрім кібербезпеки чи співробітництва щодо штучного інтелекту — це такі невеликі речі, а найбільше те, що Австралія, яка є не ядерною державою, отримує через це співробітництво ядерні підводні човни. І це — шалений крок вперед. Тобто, це найбільше, про що зараз говорить британська та американська преса, що обговорюється, тому що це змінює все. Якщо я не помиляюсь, лише 7 держав у світі мають ядерні підводні човни.
По-друге, це питання, чи не обійшли угоду про нерозповсюдження ядерної зброї. Юридично не обійшли, але це достатньо цікаві прецеденти.
Третє, давайте не забувати, де Австралія, хто сприймається у тому регіоні, як можлива загроза — це Китай. І от саме Китай, хоча під час оголошення угоди про це ніхто не говорив, але, враховуючи американську політику декількох останніх років, ми прекрасно розуміємо, що звичайно китайський фактор дуже серйозно зіграв у пришвидшенні цієї угоді.
Повністю програму можна прослухати за посиланням