В случае победы Ле Пен политика Франции по Украине ухудшится

Лидер «Национального фронта» Марин Ле Пен представила предвыборную программу, в которой пообещала провести референдум о членстве Франции в Евросоюзе, вывода страны из еврозоны и создания 40 тысяч «посадочных мест» в тюрьмах.

Підписатись на новини "Української призми"

В ходе голосования по членству Франции в ЕС, надеется Марин Ле Пен, французы должны «вернуть себе четыре суверенитета» — валютный, законодательный, территориальный и экономический.

Стоит ли нам ожидать «Фрекзит», в эфире радиостанции Голос Столицы спрогнозировала эксперт-международник, эксперт совета внешней политики «Украинская призма» Надежда Коваль.

Є шанси на те, що «Національний фронт» у цілому та Марін Ле Пен, зокрема, переможуть у французькому плебісциті?

— Це є двоє різних виборів. По-перше, чи Марін Ле Пен переможе на президентських виборах. На разі ситуація виглядає так, що, попри те, що в неї найкращий рейтинг — близько 27%, все-таки в другому турі вона програє будь-якому з інших кандидатів, за опитуваннями. Однак, вона сподівається, що так як опитування не передбачили перемоги Трампа, можливо, їй вдасться все-таки перемогти, незважаючи на ці соціологічні дані. А от чи вдасться «Національному фронту» увійти до французького парламенту і проштовхувати свою програму, в тому числі, вихід з ЄС — це вже питання до парламентських виборів, які будуть після президентських.

Посилення загалом національної ідеї та націоналістичних сил — це певний світовий тренд останнім часом?

— Це є світовий тренд і це є в свою чергу французький тренд, тому що до останнього часу двома основними кандидатами на пост президента Франції були праві політики — Марін Ле Пен і Франсуа Фійон, тільки Марін Ле Пен — популістка, а Фійон — консерватор. Тому у Франції такі праві тенденції доволі сильні.

Чи можливий «Фрекзіт» у випадку перемоги пані Ле Пен? Настрої всередині країни цьому сприяють?

— Цей варіант, що вона виграє, це все-таки поки що маргінальний варіант, зупинимося на цьому, але програма, яку вона захищає, програма виходу з ЄС — вона є абсолютно реальна, вона її абсолютно щиро підтримує. Тобто це треба мати на увазі, що це не є її передвиборча риторика, що це є діяльність, до якої вона отримала подальше натхнення після виходу Великобританії, після референдуму за вихід, і що вона дійсно буде просувати подібні ініціативи, навіть, якщо не стане президентом, але, якщо, припустімо, її партія ввійде у французький парламент, то будуть і далі подібні заклики звучати.

Ця ідея широко підтримувана серед французів?

— Знову ж таки, частка населення, яка підтримує — досить значна, але не можна сказати, що це є абсолютна більшість, тобто зараз у Франції є серйозна боротьба між оцими правими тенденціями, які справді дуже сильно посилюються через антимігрантські настрої, і між більш традиційними проєвропейськими тенденціями, які уособлює кандидат, який недавно тільки став одним із претендентів на президентство — Еммануель Макрон. І власне від оцієї, скажемо так пафосно, битви між консервативним популістичним правим трендом, який уособлюють Ле Пен і певною мірою Фійон, і проєвропейським трендом буде видно, якою буде не тільки доля Франції, а й Європи загалом. Тобто ще немає нічого певного, боротьба триває.

Як Євросоюз сприйме факт виходу зі свого складу другої країни?
 
— Знову ж таки, до цього далеко. Але на чому сходяться експерти — на тому, що втрата Франції, якою б гіпотетичною вона не була, буде значно болючішою для Європейського Союзу, ніж навіть втрата Великобританії, яка займала доволі відособлену позицію в ЄС до цього часу, тому що Франція вважається поряд з Німеччиною ключовою державою в ЄС, тому вся увага зараз до Франції, як пройдуть ці президентські вибори і в яку сторону піде Франція.

Гіпотетично уявімо, що пані Ле Пен перемогла на президентських виборах, «Нацфронт» отримав більшість у парламенті, що це означає для нашої країни?

— Для нашої країни це нічого хорошого не означає, тому що недавно пані Ле Пен дала інтерв’ю, в якому абсолютно чітко заявила, що санкції — це смішно, а Крим завжди був російським півостровом, вона захищає подібні речі вже багато років, але фактично саме в розпал передвиборчої кампанії вона знову їх повторила. Тому Україні не варто сподіватися на дуже сприятливу політику, єдине, що оптимістичне в цьому тренді — те, що наразі не виглядає, що Ле Пен стане президентом, але треба тримати цю небезпеку в голові.

Соціаліст Бенуа Амон теж офіційно став кандидатом у президенти Франції. Чим він нам цікавий? І чи є в нього шанси стати главою країни?

—  Бенуа Амон — це надзвичайно цікава людина в тому сенсі, що він представляє собою дуже радикального лівого кандидата, це представник лівого крила Соціалістичної партії. Що це значить на практиці? Наприклад, він захищає так званий безумовний дохід всіх французів, працює людина чи не працює, вона повинна отримувати 750 євро кожного місяця, він захищає право на евтаназію, він захищає всі види одностатевих шлюбів, тобто в нього така радикально ліва програма. І цю програму не готова до кінця підтримувати навіть вся соціалістична партія, і велика частина відомих соціалістів навіть не прийшли на проголошення його кандидатом. Бенуа Амон не стільки прагне виграти вибори, скільки здобути владу в самій Соціалістичній партії і отримати певне її відродження, тому що останнім часом з паном Олландом рейтинги Соціалістичної партії дуже впали. Наразі рейтинги пана Амона в районі 7% — він не є кандидатом на вихід у другий тур.

А хто із кандидатів має найбільші шанси не тільки вийти в другий тур, а й стати президентом?
 
— Протягом останнього тижня дуже сильно помінялися фаворити, раніше це був Франсуа Фійон, однак після серйозного корупційного скандалу він дуже втратив свої позиції, тепер основний претендент на вихід у другий тур — це Еммануель Макрон, кандидат-центрист, проєвропейський, незалежний, наразі він має близько 23% голосів, Марін Ле Пен має близько 27%. У другому турі, однак, він матиме більше 60%, Марін Ле Пен — близько 20%.

Його ліберальні ідеї більше подобаються французам?

— Іншій частині французів. Французи доволі поділені в цьому питанні: є проліберальні і проєвропейські, а є такі, що реально дуже консервативні, антимігрантські і таке подібне. І ось ці вибори покажуть, яка частина французів переможе.