AFP

Чи домовиться «нормандська четвірка» про озброєння місії ОБСЄ на Донбасі?

Про створення поліцейської місії взагалі не йдеться, воно можливе тільки після завершення конфлікту

Підписатись на новини "Української призми"

Анастасія Москвичова

журналістка Радіо Свобода

 

Київ – Міністри закордонних справ України, Росії, Франції та Німеччини сьогодні у Берліні планують продовжити переговори у «нормандському форматі» щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. Серед тем до обговорення називають підтримування «режиму тиші» та проведення передбачених Мінськими домовленостями місцевих виборів в окремих районах Луганської та Донецької областей. Одним із можливих способів забезпечення умов для цього може розглядатися створення спеціальної поліцейської місії ОБСЄ або розширення повноважень і озброєння теперішньої спостережної місії. 

Коментар Геннадія Максака для Радіо Совобода

 


Читайте також: Поліцейська місія ОБСЄ: чи реально домовитися про ключові деталі?


 

Мінські домовленості виконуються зі «швидкістю равлика», заявив напередодні зустрічі у Берліні міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штейнмаєр.

«Я сподіваюся від зустрічі на поступ, потрібний для підготовки до місцевих виборів, створення безпеки для місцевих виборів, аби уникнути ескалації, яку ми вже переживали в минулому», – сказав він.

А речник російського президента Дмитро Пєсков назвав переговори на рівні міністрів «головною базою для врегулювання конфлікту в Україні».

Українське зовнішньополітичне відомство не озвучувало прогнозів, але раніше міністр закордонних справ України Павло Клімкін зазначав, що пробудь-які гарантії безпеки місцевих виборів на підконтрольних сепаратистам територіях без поліцейської місії ОБСЄ говорити складно.

 


Дивіться також: Спостерігачів ОБСЄ треба озброїти. Питання тільки: чим і де? 


 

Генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Заньєр у понеділок попередньо підтвердив свою готовність обговорити створення окремої чи розширення повноважень чинної спостережної місії, однак зауважив, що конкретних пропозицій до організації не надходило, передає Deutsche Welle.

Очільник народної ради угруповання «ЛНР» Володимир Дєгтяренко нещодавно зазначив, що створення поліцейської місії може зірвати «мінський процес». А голова угруповання «ДНР» Олександр Захарченко заявив, що озброювання спостерігачів буде розцінювати як інтервенцію.

«ОБСЄ отримало мандат на моніторингову місію. Решта – це наші особисті проблеми, тому жоден ОБСЄ’шник сюди зі зброєю не прийде», – наголосив він.

Росія, тим часом, ідею «посилення місії ОБСЄ» підтримала – але на лінії розмежування. Про це під час «прямої лінії з народом» заявив президент Росії Володимир Путін.

Може виникнути нова форма місій ОБСЄ – Максак 

Російська сторона відстоюватиме свої інтереси під час переговорів, тому якогось консенсусу саме сьогодні очікувати не доводиться, вважає експерт-міжнародник Володимир Горбач.

Переговори про озброєну поліцейську місію ОБСЄ – це та тема, яка покладе край будь-яким ілюзіям щодо можливості проведення демократичних виборів на Донбасі за українськими законами під егідою ОБСЄ

«Оці переговори про озброєну поліцейську місію ОБСЄ – це та тема, яка покладе край будь-яким ілюзіям щодо можливості проведення демократичних виборів на Донбасі за українськими законами під егідою ОБСЄ. Це буде фінал теми Мінських домовленостей», – каже Горбач.

Сьогодні у Берліні можна очікувати хіба «обміну думками», погоджується голова правління аналітичного центру «Українська призма» Геннадій Максак.

По-перше, говорить він, Україна хотіла б, щоб місіямала не тільки стрілецьку зброю, як пропонує Росія, а й важке озброєння, і пересувалася по свій території Луганської та Донецької областей, де планують проводити місцеві вибори, а не стояла на лінії розмежування.

По-друге, за словами експерта, про створення, власне, поліцейської місії взагалі не йдеться, тому що воно можливе тільки після завершення конфлікту, але й тоді ця місія має на меті створення на місці правоохоронних органів, а не підтримання правопорядку. Тому йдеться про миротворчу місію, чого ОБСЄ, в принципі, донині не робила, каже Максак. Однак щодо цього він налаштований досить оптимістично.

Якщо Росія буде бачити слова «миротворча місія» з самого початку, то вона зрозуміє увесь потенціал і набір інструментів, які має ця місія, і звичайно, це не є в її інтересах

«Якщо Росія буде бачити слова «миротворча місія» з самого початку, то вона зрозуміє увесь потенціал і набір інструментів, які має ця місія, і звичайно, це не є в її інтересах, – зауважує Геннадій Максак. – Тому я думаю, що якась нова форма місії може виникнути, яка буде не лише займатися спостереженням, а й мати додаткові функції. Але чи буде це зараз чи пізніше, і яким чином це буде – це питання досить важке».

Миротворчі операції може запроваджувати тільки ООН – Перепелиця 

Доручити миротворчу місію ОБСЄ можна з таким же успіхом, як і Світовій організації торгівлі – вона ніколи на таке не погодиться, вважає конфліктолог-міжнародник Григорій Перепелиця. За його словами,миротворчі операції може запроваджувати тільки ООН.

ОБСЄ має повноваження тільки щодо спостережних місій і посередництва – у рамках угоди між ООН і ОБСЄ

«Захарченко абсолютно правий, і Путін теж, коли говорять, що мандат місії – це моніторинг і не більше. ОБСЄ має повноваження тільки щодо спостережних місій і посередництва – у рамках угоди між ООН і ОБСЄ,» – зазначає Перепелиця.

За підсумками засідання Тристоронньої контактної групиу Мінську 29 квітня спеціальний представник ОБСЄ Мартін Сайдік повідомив, що група домовилась про повне дотримання режиму припинення вогню на Донбасі з настанням Великодня і травневих свят. Режим повного припинення вогню мав настати з 30 квітня 2016 року. Однак і українська сторона, і представники сепаратистів заявляють про взаємні порушення «режиму тиші».