6 квітня Нідерланди вирішуватимуть, чи ратифікувати Угоду про асоціацію з Україною. І питання це не лише політичне, але й економічне. Заробити на відповіді «так» можуть як українські, так і голландські виробники.
Аналіз економічних вигод для Голландії – від експерта “Української призми” Івана Уса для видання Новое время страны
27 з 28 країн-членів ЄС вже ратифікували Угоди про асоціацію з Україною. Власне, це зробили і Нідерланди, проте 427 939 підписів голландців (при тому, що для призначення референдуму потрібно було 300 000) поставили кінцевий вердикт країни на паузу.
Історія знає багато прикладів, коли торгівля з Україною давала Нідерландам помітні вигоди
Починаючи з грудня 2015 року було проведено щонайменше вісім опитувань громадян стосовно їхньої позиції з цього питання, і всі вони засвідчили перемогу противників підписання угоди. В останньому такому опитуванні, проведеному 13-20 березня 2016 року, проти висловилося 60%.
Одним із провідних аргументів «проти» є дешеві українські товари, які начебто витіснять власного виробника. Водночас, ринок України нібито не має суттєвого значення для голландських експортерів. Однак із цим твердженням можна посперечатися.
Так, в частині експорту товарів з Нідерландів Україну важко вважати важливим торговельним партнером. За підсумками 2015 року наша частка в географічній структурі експорту голландців склала мізерні 0,12 %. Проте, враховуючи об’єктивні обставини скорочення Україною імпорту у 2014-2015 роках, робити висновки за цими роками не зовсім коректно. Більш показовим є 2013 рік, тобто рік до всіх жахливих подій.
Історія знає багато прикладів, коли торгівля з Україною давала Нідерландам помітні вигоди
Попри те, що і за підсумками 2013 р. частка України в структурі географічного експорту Нідерландів була незначною (0,28 %), диявол криється в деталях. Тож спробуємо в них розібратися. Для цього розглянемо експорт Нідерландів на рівні шести значних кодів Гармонізованої системи описання та кодування товарів. І ось тут за деякими позиціями значення України є доволі помітним.
За підсумками 2013 року за 29 товарними позиціями частка України перевищувала 10%. А це означає, що для виробників цих товарів полегшення доступу на ринок України має суттєве значення. Навіть в проблемні 2014 та 2015 роки кількість товарних позицій, за якими частка України перевищувала 10% становила 26 та 16 відповідно.
Чверть експортованих з Нідерландів дизельних вантажівок – саме до України
Скептики одразу наголосять на тому, що обсяги за цими позиціями можуть бути мізерними, отже, і впливу їх частка експорту не матиме. Частково вони праві. Так, протягом 2014-2015 року 100% ніобієвих, танталових, ванадієвих або цирконієвих руд і концентратів Нідерланди експортували саме до України. Але обійшлися ці поставки лише у $2 000 та $74 000 відповідно.
Проте не всі товарні позиції мали такі незначні показники. Так, чверть з усіх експортованих Нідерландами в 2013 році моторних транспортних засобів для перевезення вантажів з дизельним двигуном, маса яких не перевищувала п’яти тон, направлялася саме в Україну. А їхня сукупна вартість становила $103 млн. Доволі значна цифра – навіть для Нідерландів. І протягом наступних двох років експорт товарів цієї позиції склав $65 млн. Отже, виробники таких товарів більш ніж зацікавлені в підтримці Зони вільної торгівлі з Україною: зайвими $100 млн на рік ні для кого не будуть.
Кожний десятий долар, отриманий від експорту несмаженої кави з кофеїном, голландці отримували з України
Ще однією групою виробників з Нідерландів, зацікавлених в ЗВТ з Україною, є виробники кави. Протягом 2013-2015 року кожний десятий долар, отриманий від експорту несмаженої кави з кофеїном, надходив саме з України. При цьому вартісні обсяги експорту демонстрували стабільність ($5 млн у 2013 р, $7 млн у 2014 р., $6 млн у 2015 р.).
Є свій інтерес до ринку України і у виробників ліків з Нідерландів. Насамперед це стосується пеніциліну. І хоча частка України в структурі експорту цієї товарної позиції протягом останніх трьох років демонструвала певні коливання (з 6% у 2013 р. зросла до 12% у 2014 р. і знову скоротилася до 7% у 2015 р.), вартісний обсяг був практично незмінним (середньорічний експорт цієї товарної позиції становив $6 млн).
Можна продовжувати список товарів з Нідерландів, для яких ринок України є доволі цікавим, проте зосередимо увагу на позиції галузі, яка, за очікуваннями противників ЗВТ з Україною в Нідерландах, постраждає найбільше – на сільському господарстві. А саме, на виробниках м’яса.
Третину нідерландського експорту мороженихсубпродуктів зі свиней споживають українці
Ще одним товаром, що протягом останніх трьох років користувався стабільним попитом в Україні, були їстівні морожені субпродукти зі свиней. У 2015 році третина всього експорту цієї продукції з Нідерландів припадала на Україну. Та і в попередні роки цей показник становив 30% у 2013 році та 27% у 2014 році. А вартісні обсяги експорту у цей період коливались у коридорі від $2 до $3,5 млн.
Ось такі мікроаргументи для Нідерландів на користь ЗВТ з Україною. Хоча для економіки загалом вони можуть здатися незначними, для окремих виробників товарів вони є більш ніж вагомими.
А згадаймо ще й іншу сторону торгівлі Нідерландів з Україною, коли, виконуючи зобов’язання перед ООН по безоплатній поставці молока в Африку Нідерланди закупили відносно дешеве молоко з України і поставили його, замість власного дорогого.
Історія знає багато прикладів, коли торгівля з Україною давала Нідерландам помітні вигоди. То, може, не треба нехтувати ними, а сказати 6 квітня на референдумі Voor, тобто Так?