Чому тема України не присутня під час президентських дебатів у США?

Проблема України не є вже серед пріоритетів американської зовнішньої політики

Підписатись на новини "Української призми"

За даними опитувань, після других президентських дебатів у США, які відбулися 9 жовтня, на них перемогу здобула кандидат від Демократичної партії Гілларі Клінтон, випередивши кандидата-республіканця Дональда Трампа. Серед головних тем дебатів були ставлення Трампа до жінок, міграція до США, конфлікт у Сирії, тема Росії та її спроби впливати на перебіг американських виборчих перегонів тощо. Тема України – як і під час перших дебатів наприкінці вересня – була відсутньою, що, на думку українських експертів, можливо, є свідченням або нерозуміння істеблішментом США суті подій на сході України, або тема конфлікту в Україні не отримує ширшого відгомону в американському суспільстві.

Для Радіо Свобода коментує Юлія Курнишова

Переможницею теледебатів 9 жовтня, які відбувались в Сент-Луїсі, стала кандидат на посаду президента США від Демократичної партії Гілларі Клінтон. Про це повідомив телеканал CNN, який замовив опитування соціологічній службі ORC International.

За цими даними, серед усіх виборців, які дивилися другий тур дебатів, на користь Клінтон висловилися 57% респондентів, висловлювання республіканського кандидата Дональда Трампа видалися переконливішими 34% опитаних.

У другому турі дебатів Клінтон і Трамп обмінялися обопільними звинуваченнями. Трамп пообіцяв «ув’язнити» Клінтон, якщо він буде обраний. Демократичний кандидат повторила свої тези, що її опонент непридатний для роботи в Білому домі.

Серед тем був недавній хакерський злам електронної пошти демократів, у причетності до кого підозрюють Росію.

Дональд Трамп намагався дистанціюватися персонально від російського президента Володимира Путіна, але повсякчас наголошував на потребі Вашингтонові домовлятися з Росією – хоча б для боротьби з радикальними ісламістами на Близькому Сході.

Я Путіна не знаю. Я думаю, що було б добре, якби ми домовились з Росією, бо тоді б ми могли разом боротися з «Ісламської державою» – це як приклад

 

Але я з Путіним не знайомий. Але я помітив, що якщо щось не так, то одразу кажуть: це – росіяни. Вона не знає, чи це росіяни займаються хакерством. А можливо, й не було ніякого хакерства», – сказав Трапм під час дебатів.

Ми повинні мати важіль впливу на росіян

 

Гілларі Клінтон у питанні Росії була твердою, заявивши, що протистояла Росії і протистояла президенту Путіну, але додала, що там, де можна було, там вона співпрацювала з росіянами, коли буле держсекретарем США. Проте в питанні Росії Клінтон була рішучою.

Росія вирішила, що вона рулить в Сирії. І вони вирішили, що вони будуть вибирати того, хто стане президентом Сполучених Штатів

 

«Ми повинні мати важіль впливу на росіян, бо вони не сядуть за переговорний стіл для дипломатичного вирішення, допоки не буде якогось важелю впливу на них.

І ми маємо тісніше працювати з нашими партнерами та союзниками на місцях. Але я хочу наголосити, що тут йдеться про амбіції та агресивність Росії.

Росія вирішила, що вона рулить в Сирії. І вони також вирішили, що вони будуть вибирати того, хто стане президентом Сполучених Штатів. І це не я», – сказала Клінтон.

 

Український експерт з американських питань Юлія Курнишова із Ради з зовнішньої політики «Українська призма» в інтерв’ю Радіо Свобода сказала, що дебати чітко показали, що Клінтон розуміє агресивність нинішнього Кремля.

Гілларі, розуміє, якою проблемою є Росія. Зараз просто на слуху – деструктивна роль Росії в Сирії, а не в Україні

«Гілларі, звичайно, розуміє, якою проблемою є Росія. Зараз просто на слуху – в силу авіаударів на миротворчий конвой в Алеппо – деструктивна роль Росії в Сирії, а не в Україні. І тому Клінтон, звичайно, більше орієнтується на американський електорат, говорячи, що неприпустимо зараз було б повернутися до нормальних стосунків із Росією», – каже Курнишова.

«Але мушу сказати, що жоден з кандидатів, коли стане презентом – ну, наприклад, Клінтон, – навряд чи розпочне свій президентський термін з якогось гучного розривання стосунків із Росією. Оскільки з Росією справді необхідно рахуватися з низки дуже важливих міжнародних проблем – Північна Корея, Іран, Сирія, ядерна проблематика…

Клінтон більше розуміє, наскільки є небезпечним замирювання агресора, в стилі Трампа

 

Але Гілларі Клінтон більше розуміє, наскільки є небезпечним от таке-от замирювання агресора, в стилі Трампа – що ми можемо миритися з Росією, якщо вона нам буде допомагати боротися з «Ісламською державою»… Слава Богу, що Клінтон не дозволяє собі таких припущень. Вона розуміє, що будь-яка співпраця з Росією може мати таку ціну, що від того потім ніхто не буде щасливий», – додає Курнишова.

Було помічено, що ні під час перших теледебатів, ні під час других зовсім не прозвучала тема України – ні конфлікту на Донбасі, ні тема окупованого й анексованого Росією Криму.

«І це прикро, бо, можливо, проблема України не є вже серед пріоритетів американської зовнішньої політики. А це дуже шкода! Це свідчить про те, що, можливо, або політики не усвідомлюють наслідків того, що відбувається на сході України для загалом європейської безпеки. Або вони розуміють, що це не знайде потрібного їм відголосу серед американського електорату», – зазначила Курнишова в інтерв’ю.

Жінки Трампа

Також Дональд Трамп назвав оприлюднені перед другим туром дебатів і датовані 2005 роком непристойні коментарі щодо жінок «приватною розмовою» (дослівно – «розмовою в роздягальні» – ред.).

Він сказав, що шкодує про ті розмови, додавши, що є людиною, яка ставиться «з великою повагою до людей, до своєю родини, до народу своєї країни». Трамп зробив зі свого боку закид чоловікові Гілларі Клінтон – колишньому президентові Білу Клінтону – щодо його стосунків із жінками, нагадавши, що Гілларі тоді активно захищала свого чоловіка.

Гілларі Клінтон, зі свого боку, заявила, що Трапм не надається на те, аби бути президентом США і верховним головнокомандувачем.

Між Клінтон і Трампом існує дуже велика прірва в плані досвіду і компетенції

 

«Між Гілларі Клінтон і Дональдом Трампом існує дуже велика прірва в плані досвіду і компетенції. Це означає, що вони не конкурують між собою в плані змістовних месиджів, у плані ідей чи програм, а скоріше конкурують у плані скандальних провокаційних заяв і тим, хто найбільш вдало й гостро відповість на ці провокаційні заяви. Це було і під час перших, і тим більше других дебатів», – каже Курнишова.

 Трамп продовжує залишатися на своїх дуже обмежувальних позиціях –сексистських, шовіністичних, які відштовхують від нього електорат

«Гілларі є більш досвідченим політиком і вона усвідомлює, що її задача нині – боротися за голоси тих, хто ще не визначився. Тому вона виступає як консенсусний, об’єднуючий кандидат, який включає (залучає) все населення.

А Трамп – і в цьому виявляється його недосвідченість – продовжує залишатися на своїх дуже обмежувальних позиціях – позиціях сексистських, шовіністичних, які відштовхують від нього електорат. Тому, можливо, він вже досяг максимуму своєї підтримки», – додає експерт.