Геополітичний трикутник США–Китай–ЄС: Економічні інтереси України на тлі суперечностей

У кризовому 2020 р. позитивна динаміка українського експорту формувалась передовсім під впливом нарощування товарних поставок до КНР.

Підписатись на новини "Української призми"

Хоча ЄС загалом залишається для України найбільшим регіоном – торговельним партнером, лідером за обсягами вхідних прямих іноземних інвестицій та джерелом фінансування програм технічної допомоги. Однак у кризовому 2020 р. позитивна динаміка українського експорту формувалась передовсім під впливом нарощування товарних поставок до КНР. З 2019 р. КНР є першою у переліку країн, куди продаються українські товари, обійшовши Російську Федерацію, Польщу, Італію, Туреччину.

 

З одного боку, популяризація китайського вектора окремими українськими політиками, а також проголошення українсько-китайської співпраці стратегічним напрямом зовнішньополітичної діяльності відповідає економічним інтересам України щодо залучення інвестицій та зміцнення експортних позицій на світовому ринку продовольства.

 

Не можна не зважати на численні приклади держав, для яких пристання на вимоги Китаю негативно позначилося на макроекономічній стабільності. Державні борги Пекін у подальшому використовував як політичний інструмент впливу, обмежуючи розвиток економік партнерів на засадах сталості, підважуючи їх технологічну незалежність. Такі приклади є важливими з урахуванням прагнень України до поглиблення співробітництва з Заходом та з посиленням американсько-китайської стратегічної конкуренції. Це є істотним викликом для України, адже дозволятиме КНР обмежувати доступ до обладнання та технологій, необхідних для нормального функціонування економіки. З огляду на конституційно закріплений курс України на членство в ЄС та НАТО, не можна залишити осторонь особливості вибудовування взаємовідносин між США, КНР та ЄС. Враховуючи наростання напруження між Китаєм та США, неоднозначність позицій ЄС щодо співпраці з КНР, українському урядові потрібна стратегія побудови відносин у геополітичному трикутнику «США – Китай – ЄС».

Метою цього дослідження є визначити принципи зовнішньоекономічної політики України щодо США, ЄС та КНР на найбільш вигідних для української економіки та одночасно несуперечливих з точки зору її європейського курсу засадах.

 

Читати дослідження повністю