Дипломатія у часи пандемії: якою була зовнішня політика України у 2020 році?

Ганна Шелест про дослідження «Української призми» щодо успішності зовнішньої політики України.

Підписатись на новини "Української призми"

Ганна Шелест, Директорка Програми безпекових студій Ради зовнішньої політики “Українська призма” для Громадського радіо

Рада зовнішньої політики «Українська призма» та Регіональне представництво Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні вже шостий рік поспіль презентують доробок команди експертів, які проаналізували та оцінили успішність зовнішньої політики України за різними географічними та функціональними напрямами.

Особливістю цьогорічного видання став новий розділ, присвячений міжнародній активності України щодо подолання наслідків, спричинених пандемією коронавірусу COVID-19.

Кожен із 51 напрямів експерт оцінює за 5 індикаторами — політичний інтерес, інституційна співпраця, стратегічне бачення, діяльність і результати. За минулий рік ми поставили 4 з мінусом за всю зовнішню політику, це трішки краще ніж 2019 рік, де була оцінка 3 з плюсом. Попри пандемічний рік, вдалось трішки покращити оцінку.

Неможливо сказати, що вся зовнішня політика покращилась у 2020 або що всі інституції, які були залучені, діяли однаково ефективно. Парламент, наприклад, дуже знизив свою зовнішньополітичну активність. Через те, що у нас було декілька великих перемог у 2020 році, деякі напрями були дуже активними це в загальному підвищило український результат.

ТОП-7 перемог України у зовнішній політиці у 2021 році:

1. Отримання статусу партнера розширених можливостей НАТО. Це серйозно підняло можливості на Євроатлантичному напрямі.

2. Підписання угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство між Україною та Великою Британією. Це дійсно унікальна угода – відбувся Брекзит і ми дуже швидко після цього змогли покращити економічну частину співробітництва. Це серйозна перемога, бо британці непрості у переговорах.

3. Відбувся саміт Україна — ЄС у Брюсселі, офлайн. Те, що ЄС пішов на це, і вдалось підписати спільну заяву за результатами саміту, свідчить про великий інтерес і важливість української тематики для ЄС сьогодні.

4. Створення Кримської платформи.

5. Резолюції у рамках Генеральної асамблеї приймались на користь України й ставали більш жорсткими стосовно РФ.

6. Створення Люблінського трикутника — нова ініціатива між Україною, Польщею і Литвою.

7. Минулого року наш експорт впав лише на 2%, тобто бізнес продовжував попри пандемію дуже добре працювати.

Також було підписано десь 10 угод у сфері військово-технічного співробітництва. Українці були обрані до керівних органів деяких організацій.

Повну програму слухайте в аудіофайлі