Політичний скандал навколо закупівлі російської вакцини в Словаччині може призвести до чергового витка пандемії в країні

Як у сусідній Словаччині долають політичну кризу на тлі боротьби з коронавірусом?

Підписатись на новини "Української призми"

Сергій Герасимчук, заступник виконавчого директора, Директор програми Регіональних ініціатив та сусідства Ради зовнішньої політики “Українська призма”  для Громадського радіо

У Словаччині прем’єр Іґор Матович пішов у відставку, його місце зайняв Едуард Гегер.

Василь Шандро: Отож, що трапилось у Словаччині? 

Сергій Герасимчук: Словаччина, як і багато країн ЄС, потерпає від пандемії COVID-19. Це штовхає державу до пошуку виходу з цієї ситуації. Особливо на тлі того, що політичні еліти зіштовхнулися з незадоволеністю суспільства щодо того, як вони проводять свою політику. Згідно з опитуванням, проведеним у березні цього року, 53% словаків були вкрай незадоволені діями уряду, ще 30% — просто незадоволені.

На тлі зростаючого невдоволення населення словацький прем’єр-міністр, представник правлячої партії, Іґор Матович вирішив, що найвдалішим кроком у такій ситуації буде порозумітися з Москвою і закупити у Росії вакцини від коронавірусу «Спутник V». Коли він гордо прибув до аеропорту, щоб зустріти першу партію доз вакцини, це спричинило скандал у словацькій політичній еліті і одразу кілька партій у складі правлячої коаліції заявили про те, що йти таким шляхом не пропустимо. Не припустимо без консультацій з партнерами по коаліції звертатися до Росії, не припустимо закуповувати у Росії вакцину, яку ЄС ще не схвалив.

Матович усі ці закиди на свою адресу заперечив. Сказав, що ані пандемія, ані боротьба з нею не мають геополітичних рис.

Варто зауважити, що, на відміну від нас, у Словаччини ставлення до Росії трохи більш позитивне. Справа в тому, що коли ще століття тому у Словаччині відбувалось національне відродження, то саме тоді ще царська Росія була єдиною державою, яку вони вважали слов’янською і відповідно сподівались, що вона підтримає інших слов’ян, словаків.

Тобто Росію в Словаччині ворогом не вважають, навіть були готові щеплюватись тією вакциною. Але, по-перше, порушення політичної етики, коли не проконсультувалися з партнерами по коаліції, по-друге — порушення європейських правил, коли в обхід ЄС закупили вакцини, призвело до того, що дві партії оголосили, що прем’єр має піти у відставку і що вони виходять з коаліції.

Зараз загалом може постати питання до довіри вакцинам. Коли виник скандал, що вакцина може бути зовсім не вакциною, це може призвести до чергового витка пандемії в країні.

Повну програму слухайте в аудіофайлі.