ЧИ ВПЛИНУТЬ ПРОТЕСТИ У США НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ ТА ЧИ ОЧІКУВАТИ ПОСИЛЕННЯ САНКЦІЙ ЩОДО РОСІЇ

Події за океаном українці споглядали у прямих трансляціях із місця подій, наче голлівудський трилер

Підписатись на новини "Української призми"

Олександр Краєв, експерт-дослідник Північної Америки та Британських островів Ради зовнішньої політики “Українська призма” коментує для 5 каналу

Парламент захоплювали в США, а відчути це можуть в Україні. Після штурму американського Капітолію 6 січня, користувачі українських соцмереж із занепокоєнням взялися прогнозувати, чи не зросте в ціні долар і як загалом протести позначаться на економічній ситуації в Україні. Чи варто хвилюватися – дізнавалася кореспондентка “5 каналу” Ірина Саєвич.

Поки українці сиділи за святковими столами, в Америці було гаряче. Сотні прихильників Дональда Трампа намагалися зірвати засідання конгресу й увірвалися до Капітолію. Внаслідок сутичок загинули четверо мітингарів і один поліцейський.

Події за океаном українці споглядали у прямих трансляціях із місця подій, наче голлівудський трилер. А потім заходилися жартували в соцмережах, що час розкуповувати в обмінниках долар, доки він не подорожчав. Та чи справді протести в Америці можуть вплинути і на гаманці українців?

В обмінниках кажуть: попит на валюту є. Та опитані нами українці запевняють, на паніку в соцмережах не зважають: “Ми на це не ведемося. Америка сильна країна. Вони впораються. Як користувалися валютою, так і користуватимемось: що гривнею, що валютою однаково”.

Не панікують – і правильно роблять. На думку економістів протести в Америці не похитнули ні валюту, ні біржі.

“Пересічні українці, як і пересічні американці, нічого не відчують, бо ця історія дуже швидко закінчилася. І дуже було цікаво дивитися на фондові індекси. В той час, як український фейсбук волав про те, що в Америці там щось відбувається, американські фондові індекси зростали. Тобто люди на місці, які мали всю інформацію, взагалі не хвилювалися”, – каже Сергій Фурса, інвестиційний банкір.

Фондові індекси зараз навпаки на історичних максимумах.

“Як би це не було смішно, історичне зростання спостерігали продавці зброї, охоронні компанії і страхові агенції. Це логічно. Але загалом цікаво, що американський ринок, який зазвичай дуже тонко реагує на політичні зміни, ба навіть на Твіттер заяви Трампа реагував, у цьому випадку показав стабільність і виважений підхід”, – каже Олександр Краєв, дослідник українсько-американських відносин.

Економіка США зараз стрімко відновлюється до рівня докарантинних показників. А це гарний сигнал для України на 2021 рік.

“Цього року ми очікуємо економічного зростання і в Україні також на рівні +- 4%”, – говорить Сергій Фурса, інвестиційний банкір.

Тож економічних ризиків немає, а от політичні є. Захоплення капітолію грає на руку проросійським силам в Україні і самій Росії.

“Я вже бачив у проросійських, або в російських медіа певні вкиди на тему того, що Америка насправді не така демократична, як здається. Ці меседжі вже є в українському медіапросторі, український медіапростір є предметом інформаційної війни, інформаційної агресії з боку Росії, дуже жорсткої. Чи впливатиме це на економіку? Впливатиме. Інвестори це теж бачать”, – говорить Павло Кухта, керівник із політичних питань Київської школи економіки.

Та є ще одна проблема – українське питання у Вашингтоні може з’явитися на порядку денному пізніше, ніж могло б.

“Такий штурм, такі події і багато у чому реакція на такі події створюють негативний фон для функціонування наступної адміністрації і наступного Конгресу, тому це додає і Байдену і новим конгресменам ще одне питання, яке їм треба вирішити. І це негативно від навіть на тому часі, коли вони підійдуть до роботи з Україною. Тобто це ще відтягує у часі вирішення питань України і нашої двосторонньої співпраці”, – каже Олександр Краєв, дослідник українсько-американських відносин.

Водночас, обрання президентом саме Байдена для України позитивний сигнал, вважають дослідники українсько-американських відносин.

“Байден знає Україну добре і вважає її важливою для Америки. Люди, які будуть займати ключові пости в його адміністрації, вони також будуть нормально будуть ставитися до нас і добре знають Україну – це і держсекретар Блінкін, і радник з національної безпеки Саліван. І навіть пройшла інформація кілька днів тому, що навіть Вікторія Ноланд повертається на ключові посади у державному департаменті”, – говорить Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету імені Мечникова.

Тож імовірно варто очікувати посилення санкцій щодо Росії. Якими будуть дії Байдена щодо України, стане зрозуміло після інавгурації. Вона відбудеться 20 січня.

Ірина Саєвич, Ігор Костюк, “5 канал”