Старий знайомий. Чого варто очікувати від нового президента США

Джо Байден добре знає Україну, її проблеми та перспективи. Але найближчим часом йому буде не до нас.

Підписатись на новини "Української призми"

 
Коментар від Олександра Краєва, експерта-дослідника Північної Америки та Британських островів Ради зовнішньої політики “Українська призма” для ChasNews

 

П’ять років тому, в грудні 2015-го, Джо Байден, на той час віцепрезидент США, виступив у Верховній Раді з промовою, яку сьогодні називають історичною. Він говорив про те, що за Україною спостерігає весь світ.

Новий президент США дуже добре знає нашу країну, адже ще в адміністрації Барака Обами курував східноєвропейський напрям зовнішньої політики. Байден неодноразово заявляв про підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, про допомогу зброєю та боротьбу з корупцією. З Україною Байдена пов’язує і корупційний скандал — через його сина Хантера, що входив до наглядової ради сумнозвісної компанії Burisma Миколи Злочевського. Варто нагадати, що саме скандал навколо Burisma Дональд Трамп активно використовував для політичної дискредитації опонента під час виборів. А адвокат Трампа, Рудольф Джуліані, всіляко намагався схилити Володимира Зеленського та його оточення ініціювати антикорупційне розслідування у відношенні Байдена. Отже, ситуація вкрай непроста.

Chas News поцікавився, як зміняться стосунки США та України за нової влади у Америці.

Павло Клімкін, міністр закордонних справ у 2014 — 2019 рр:

— У Байдена є позитивна емоція щодо України. Для нього дуже важливо показати успіх в наших стосунках, тому що це буде успіх для Америки. Більш того, це зовсім інший вимір зовнішньополітичних відносин, на відміну від часів Трампа.

У Кремлі вже шукають варіанти, як співпрацювати з адміністрацією нового президента. Можна бути впевненим, що на столі Байдена лежатимуть стоси матеріалів, зокрема, щодо питань безпеки, санкційної політики, енергоносіїв. Україна для США матиме важливе значення в геополітичному становищі. Особливо зараз, на фоні намагань Китаю домінувати на континенті і в світі та кризи в ЄС.

Тому потрібно погоджувати елементи спільних дій. Можна вже зараз запевнити, що адміністрація Байдена продовжить тиснути санкціями на РФ. Буде проведено ґрунтовний аналіз всього, що зараз працює або розраховано на середньострокові перспективи тиску на Кремль. Але не вводьте себе в оману, що санкції настануть через три – п’ять днів після інаугурації нового президента. Вони будуть масштабні і глибинні, але не одразу.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна: 

— Позиція Трампа по Україні була досить негативною. Мовляв, це сфера впливу Росії, тож лізти сюди особливо не треба. Тому перше, чого б я очікував, це збільшення підтримки: моральної, фінансової, будь-якої іншої в питаннях просування реформ і в питаннях захисту проти російської агресії. Але це не означає, що нам задарма даватимуть гроші чи, наприклад, МВФ закриє очі на те, що ми наробили за останні пів року. Тобто, скоріш за все, просто активніше будуть з нами працювати, підштовхувати до якихось речей.

Що ж стосується впливу на глобальні економічні процеси, Трамп дотримувався вкрай правих позицій протекціонізму. Я би очікував, що позиція захисту вітчизняного виробника за Байдена не буде настільки жорсткою, хоча я не впевнений у цьому. Були новини про те, що очікується зменшення захисних заходів по відношенню до ЄС і об’єднання зусиль у боротьбі проти Китаю.

Тобто я не думаю, що Америка припинить протистояння з Китаєм, бо Китай фактично забирає у неї світове лідерство. Єдине питання у тому, як це відбуватиметься. У Трампа це все було у безцеремонному режимі. Як це буде з Байденом — поки що невідомо.

Стосовно будівництва «Північного потоку-2», гадаю, ставлення США до нього не зміниться. У Трампа була чітка позиція — ЄС повинен купувати американський скраплений газ. Не знаю, яка позиція у Байдена по скрапленому газу, але новий очільник США має чітку позицію проти Росії. Проте результат у будь-якому разі буде тим самим. Так що, думаю, позицію щодо трубопровода Байден не змінить. Можливо, вона навіть стане більш жорсткою.

Сергій Галака, професор Інституту міжнародних відносин КНУ:

— Зарано давати чіткі прогнози про взаємодію двох країн за президента Байдена. Але можна спиратися на попередні тенденції і робити з них висновки. Як на мене, великих ризиків від нового президента США для України не має бути. Навпаки, є надія, що стосунки поліпшаться. Добре, що Зеленський не піддався в ситуації з Burisma та Хантером Байденом, заявивши, що це, мовляв, ваші справи, ви їх і вирішуйте. Більше того, за океаном всі розуміють, що Україну намагалися використати в цьому скандалі наосліп. Тому зараз важливо абстрагуватися від цього питання та перегорнути сторінку.

Наскільки я чув, Байден має поступливий характер та не тримає образ. Тим більше, в ситуації з Хантером головним балансиром був Конгрес, а не Трамп. Байден добре знає нашу ситуацію, він довгий час вів наш напрям, неодноразово бував тут. Думаю, що буде більш консолідований курс у стосунках.

Але треба розуміти, що питання України — не найперше, що хвилює нового президента США. Він отримує фінансову прірву через наслідки коронавірусу в країні, йому знадобиться консолідувати внутрішню ситуацію, налагоджувати стосунки з іншими закордонними партнерами. Нагадаю, Трамп розсварився з усіма, навіть з Австралією.

Для нас зараз головне не наробити нових помилок та будувати новий курс в стосунках. Адже підтримка — найважливіше, що нам треба від США. Саме від їхньої позиції на 90% залежить рішення МВФ щодо виділення траншу, США можуть бути гарантом випуску українських цінних паперів, як то вже було за президента Порошенка. Не варто забувати і про можливість отримання вакцини від коронавірусу, адже в ЄС вже повідомили, що до середини наступного року не може бути й мови про надання нам препарату.

Олександр Краєв, фахівець з зовнішньої політики та внутрішньополітичних процесів США аналітичного центру «Українська призма»:

— Перші шість – дев’ять місяців України не буде в порядку денному Байдена. По-перше, це перехідний період, а по-друге, це скандал з Хантером та Burisma. Чекатимуть, поки ситуація не вирішиться і про скандал не забудуть. Тим більше, що вже скоро це буде не особистою проблемою Байдена. Більше того, я не думаю, що українські політичні еліти отримають якісь наслідки від цього скандалу.

Для України зараз головне — співпраця між інституціями, на рівні Конгресу. Потрібно від індивідуальних проблем переходити до певного плану дій та бути обережними. РФ та внутрішні політичні гравці розхитуватимуть ситуацію навколо Burisma.

Анатолій Амелін, директор економічних програм Українського інституту майбутнього:

— На жаль, Україна за останні роки вкрай негативно зарекомендувала себе як серед республіканців, так і серед демократів. Як непослідовний партнер, який створює додаткові ризики необережними рухами. Тому на Україну дивитимуться як на інструмент геополітичних розборок з іншими глобальними суб’єктами. У даному випадку — з Росією і у деяких випадках — у відносинах з Європою.

Байден раніше неодноразово казав, що зовнішня політика республіканців на 70% збігається з його особистою позицією. Тому знову ж таки, якщо Україна сама не виявить якихось ініціатив, серйозних змін навряд чи варто очікувати. Єдина можливість потрапити в порядок денний Америки — це визначити свою стратегію і бути послідовними у реалізації озвучених планів.