Британія фактично крок за кроком визнає себе повноправним союзником України і підтримує збільшення нашої обороноздатності

Велика Британія після Brexit, у боротьбі з коронавірусом і з думками про цілісність. 

Підписатись на новини "Української призми"

Олександр Краєв, експерт-дослідник Північної Америки та Британських островів Ради зовнішньої політики “Українська призма” в етері Громадського радіо

Про Британію та коронавірус

Олександр Краєв: Велика Британія стала однією із тих країн, які чи не найсильніше були вражені коронавірусом. Можна порівняти хіба що з США чи Італією. Дуже багато було суперечок і маніпуляцій щодо введення локдаунів. Нещодавно розгорівся ще один скандал, коли нібито Джонсон на офіційній зустрічі з міністрами сказав, що він скоріше побачить як гори трупів з’являться на вулиці, аніж почнеться новий локдаун. Коротше кажучи, ситуація дійсно була важка – й інформаційно, і політично, не кажучи про те, наскільки вона була важка для британських сімей.

У той же момент британці показали свою витримку. Не зважаючи на величезні проблеми у сфері охорони здоров’я, і на початкових етапах з вакцинами, британський підхід до подолання пандемії можна вважати уже єдиним дієвим і одним із небагатьох, які дійсно показали високу результативність.

Про наслідки Brexit

Для деяких партій Brexit досі є однією із ключових тем політичного життя Британії. Це не стільки питання зовнішньої політики, це стало питанням внутрішньої політики й національного самовизначення. Brexit – це не лише вихід Сполученого Королівства зі складу ЄС, він також порушив питання про сам склад Сполученого Королівства. Це не зобразилось на абсолютних показниках економіки, проте в перспективі Британія буде справлятись з наслідками наступні років 5.

Про українсько-британські відносини після Brexit

Олександр Краєв: Я би назвав відносини України та Британії, які встановилися у жовтні минулого року, одним із найбільших досягнень української дипломатії за останні 5 років. Ми підписали зі Сполученим Королівством нову рамкову стратегічну угоду, яка передбачає не лише загальну підтримку і політичну стурбованість. Тут ми маємо фактично створення зони вільної торгівлі. Наразі уже функціонує 94% із зазначених там пунктів. Крім того, ми маємо довгостроковий, майже на 10-15 років уперед, проєкт створення українського флоту за підтримки британських спеціалістів на українському виробництві з українськими інвестиціями й матеріалами. Крім того, ми маємо спільні військові проєкти не лише на флоті, а й у військо-повітряних силах, іноземних силах. Це створення спільних військових підрозділів – це спільні тренування, дислокація у різних частинах світу.

Британія фактично крок за кроком визнає себе повноправним союзником України і підтримує збільшення нашої обороноздатності. Ми маємо усі підстави вважати, що військовий союз буде з часом логічним і правильним розвитком наших відносин. Крім того, уже 2 роки для британських громадян діє безвізовий режим з Україною. Британсько-українські відносини розвиваються чи не найкраще з усієї палітри зовнішньої політики нашої держави.

 

Повністю розмову слухайте тут