Візит Петера Сіярто до Києва: перезавантаження відносин чи затишшя перед бурею

Україна та Угорщина зробили крок на зустріч, але найтяжча робота ще попереду.

Підписатись на новини "Української призми"

Сергій Герасимчук, заступник виконавчого директора, Директор програми Регіональних ініціатив та сусідства Ради зовнішньої політики “Українська призма”  коментує для ТСН

Київ і Будапешт зробили крок на зустріч. У середу, 27 січня, очільник угорського МЗС Петер Сіярто приїхав до України з офіційним візитом, щоб перегорнути нову сторінку двосторонніх відносин після чергового

грудневого скандалу. Проте, назвати його проривним навряд чи можна. Спірних питань так багато, що сторони домовилися домовлятися. Якщо вдасться досягти прориву, з візитом до Києва приїде угорський прем’єр Віктор Орбан, щоб підписати так звану джентельменську угоду про примирення. Принаймні, цього хоче Україна.

А от чи згоден Будапешт, який продовжує зближення з Москвою, далі в матеріалі ТСН.ua.

Візит очільника угорського МЗС Петера Сіярто до Києва в інтерв’ю ТСН.ua анонсував заступник керівника ОПУ із зовнішньополітичних питань Ігор Жовква, як і можливість підписання двосторонньої джентельменської угоди – дорожньої карти про паритетність, рівність і взаємовигідність відносин. 

«Над таким документом робота ведеться, за дорученням президента (України – Авт.), такий документ було підготовлено українською стороною, передано угорський стороні, отримано їхню реакцію і зараз процес триває», – пояснив Ігор Жовква.

Коли все буде готово, Київ очікує, що такий документ на найвищому рівні підпишуть Володимир Зеленський та Віктор Орбан. Фундамент для цього мали закласти міністри закордонних справ України і Угорщини 27 січня в Києві. Добре, що такий діалог почався. Але дива не сталося. Наші країни ще дуже далекі до порозуміння.

Про що ж домовилися Дмитро Кулеба і Петер Сіярто?

По-перше, провести засідання україно-угорської робочої групи з питань освіти та мови, а також онлайн-бізнес-форуму між підприємцями наших країн.

«Ми хочемо створити робочу групу, яка отримає повноваження у зв’язку з тим, яким чином потрібно втілювати закон про освіту. І якщо ці консультації будуть успішними, дуже багато чинників невпевненості ми зможемо виключити. Це, наприклад, питання тих 40 шкіл, які зараз працюють у населених пунктах, де населення становить менш ніж 50 тис., і що буде з кількістю годин угорської мови. Якщо ми зможемо знайти вирішення цього питання, наші відносини просунуться», – підкреслив Петер Сіярто.

По-друге, Угорщина надасть Україні кредит у розмірі 50 млн євро на будівництво доріг на Закарпатті.

По-третє, Київ пообіцяв долучити угорців Закарпаття (у Закарпатській області проживає близько 150 тис. етнічних угорців) до розробки закону про національні меншини.

Так, Петер Сіярто заявив, що сепаратизму з боку закарпатських угорців просто не існує, а Дмитро Кулеба додав, що головна перешкода для розвитку українсько-угорських відносин – емоції та підозри. Проте Угорщина так офіційно і не вибачилася за пост Петера Сіярто у Facebook, в якому у день місцевих виборів в Україні він закликав закарпатських угорців голосувати за угорську партію. Українське МЗС розцінило це, як пряме втручання у внутрішні справи України. Після цього в інтернеті з’явилося відео, де депутати Сюртівської сільради на Закарпатті співали гімн Угорщини після прийняття присяги. А в грудні минулого року, після обшуків СБУ Товариства угорської культури Закарпаття та помешкання її керівника, Петер Сіярто звернувся до ОБСЄ з проханням надіслати спостережну місію на Закарпаття. 

Не прозвучало під час візиту Петера Сіярто до Києва головного – чи зніме Угорщина своє вето на проведення засідань Комісії Україна-НАТО на найвищому рівні. Адже саміт Альянсу відбудеться вже восени, і є всі шанси провести там таке засідання, якщо його не заблокує Будапешт. До того ж, не можна не помітити подальше зближення Угорщини з Росією. Напередодні візиту до Києва, Петер Сіярто завітав до Москви, де домовлявся про закупівлі російських вакцин від COVID та природного газу, і обурювався, чому Європа згортає співробітництво з Росією.

В цілому ж, на думку виконавчого директора Ради зовнішньої політики «Українська призма» Сергія Герасимчука, зустріч Кулеби і Сіярто була успішною, якщо брати до уваги, що її учасники прагнули зрозуміти взаємні емоції і претензії.

«Однак далі за це діалог не просунувся. Можливо, угорська сторона сподівається, що її жест доброї волі оцінять у Брюсселі і Вашингтоні. Можливо, Київ навіть вірить у те, що жест доброї волі сприятиме діалогу Зеленського та Орбана. Однак, є очевидним – «Фідес» (правляча партія Віктора Орбана – Авт.) грає свою гру, Сіярто підігрує лінії партії, а принципові питання лишаються без рішень. Варто лишень подивитися пресконференцію міністрів, аби усвідомити, що вони були далекі від порозуміння і розчаровані діалогом», – підсумовує Сергій Герасимчук.