Експертна дипломатія як складова історії успіху зовнішньої політики

У гібридному світі держава втрачає монополію на зовнішню політику

Subscribe for Newsletter

Зміна світових процесів на глобальному та регіональному рівнях вимагає від суб’єктів міжнародних відносин шукати нові підходи до вироблення стратегій діяльності на міжнародній арені. Переосмислення основ формування зовнішньої політики і переорієнтація дипломатії на досягнення нових цілей останнім часом перебуває на порядку денному країн, які зацікавлені в посиленні чи утриманні своєї лідерської ролі в міжнародних процесах. Україна  не має бути виключенням.

В даному позиційному документі зазначається низка позитивних закордонних практик діяльності міністерств закордонних справ, державних та недержавних аналітичних центрів, консультативних та експертних інституцій, спрямованих на просування національних інтересів окремих держав. У разі часткової адаптації вказаних механізмів експертної дипломатії під час реформування дипломатичної служби та системи зовнішніх зносин, Україна має можливість побудувати дієвий інструментарій пояснення та адвокації своїх інтересів.

Експертна дипломатія в стратегії вироблення зовнішньої політики 

Україна на даний час перебуває в процесі реформування дипломатичної служби, який був започаткований ще в 2014 році. Згідно з інформацією в ЗМІ відомо, що керівництвом зовнішньополітичного відомства була реалізована низка ініціатив, спрямованих на оптимізацію діяльності МЗС, скорочення чисельності дипломатичного корпусу.

Втім, поки комплексного документу, який би окреслював стратегічні пріоритети української зовнішньої політики та концепцію реформування системи зовнішніх зносин, зовнішньополітичним відомством не було презентовано.

Експертна дипломатія могла б тут надати неоціненний результат без значних фінансових витрат.

 


Фото-звіт з круглого столу, присвяченого питанням експертної, культурної, публічної дипломатії


Окремі приклади формування стратегічного бачення зовнішньої політики в приблизно той же часовий період можна побачити у Німеччині. Весною 2014 року Міністр закордонних справ Німеччини після приходу на цей пост ініціював проект «Перегляд 2014 – Новий погляд на зовнішню політику Німеччини», покликаний підняти дискусію щодо цілей, ресурсів та спрямованості зовнішньої політики Німеччини. Для системного процесу перегляду було запущено триступеневий рівень отримання зворотного зв’язку на два питання: «Що не так із зовнішньою політикою Німеччини?» і «Чи є можливість щось змінити?» На першому етапі МЗС Німеччини в рамках перегляду звернулося до більш ніж 50-ти глобальних мислителів, відомих закордонних експертів в сфері міжнародних відносин з різних куточків світу.

Таким чином було отримано проекцію зовнішньої політики офіційного Берліну через призму іноземного сприйняття: було отримано 52 статті від 57 авторів з 26 країн світу. Участь в обговоренні брали представники відомих аналітичних центрів.

Другим етапом стало проведення широких і різноформатних громадських обговорень за участю громадян Німеччини, під час яких мали б бути отримані відповіді на ті ж питання. Для цього були задіяні різні форми комунікації: від запуску спеціальних блогів і конкурсу есе, до проведення публічних дебатів, круглих столів та семінарів по всій країні. Всього було проведено 57 заходів в різних частинах країни для різних цільових аудиторій.

І заключна третя частина передбачала обговорення проблематики зовнішньої політики з представниками зовнішньополітичного відомства. В кінці лютого 2015 року міністр Штайнмайєр оголосив результати перегляду. Висновки з  процесу перегляду містили як інформацію про напрями зовнішньої політики, так і конкретні ідеї щодо реформування МЗС. За результатами перегляду 18 місяців було відведено на реалізацію практичних змін зовнішньої політики Німеччини та реформи зовнішньополітичної служби.

Інший приклад щодо побудови експертної дипломатії, але орієнтованої на внутрішнє експертне середовище, можна побачити в Нідерландах, де МЗС є одним з найбільш модернізованих з урахуванням інтересів і потреб країни на міжнародній арені.

В березні 2012 року Міністерством закордонних справ був скликаний Дорадчий комітет з модернізації дипломатичної служби – зовнішня група радників, до якої увійшли 5 членів, відомих дослідників дипломатії з досвідом роботи в зовнішньополітичному відомстві, міжнародному бізнесі, комунікаціях. Комітету було сформоване чітке технічне завдання від міністерства щодо проведення глибинного дослідження потреб реформування міністерства та дипломатичної служби в контексті нових викликів. Протягом 2 років комітет мав напрацювати своє бачення змін, презентуючи результати напрацювань щорічно у формі публічних звітів (проміжного та кінцевого). Під час своєї діяльності члени комітету мали звернути увагу на три напрями: економічна дипломатія, модель дипломата майбутнього та зміни в організації. В ході роботи Комітет мав провести співбесіди з декількома сотнями експертів із Нідерландів та закордону щодо їх бачення модернізації дипломатичної служби. Крім того, було обрано 8 закордонних  МЗС (4 з ЄС, 4 – з-поза меж), діяльність яких була ретельно проаналізована. Також були здійснені польові місії до низки закордонних представництв Нідерландів. В  березні 2013 року був напрацьований проміжний звіт, а в травні 2014 року був презентований фінальний звіт Комітету. Символічно, що на базі отриманих результатів, описаних ще у проміжному звіті, в червні 2013 Міністр закордонних справ Тіммермас підготував відкритого листа до парламенту «Працюючи разом для Нідерландів по всьому світу», в якому вказав основні напрями подальшого розвитку міністерства. Враховуючи рекомендації Комітету, був напрацьований План дій щодо модернізації дипломатичної служби – Реформи та зменшення видатків у МЗС Нідерландів в 2014-2016 рр.