Як ЄС впроваджує санкції: заплутаний шлях до єдиної позиції

«Вже майже рік загарбницька війна Росії сіє смерть і розруху. Путін не тільки веде жорстоку війну на полі бою, але й злісно атакує мирних жителів. За це агресор мусить заплатити. Сьогодні ми посилюємо тиск 10-м пакетом санкцій» – так розпочала офіційну заяву щодо нового пакету обмежень ЄС проти росії Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Підписатись на новини "Української призми"

«Вже майже рік загарбницька війна Росії сіє смерть і розруху. Путін не тільки веде жорстоку війну на полі бою, але й злісно атакує мирних жителів. За це агресор мусить заплатити. Сьогодні ми посилюємо тиск 10-м пакетом санкцій» – так розпочала офіційну заяву щодо нового пакету обмежень ЄС проти росії Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Розмови та суперечки щодо 10-го пакету санкцій точаться у Брюсселі вже понад місяць. Процес прийняття обмежень складний і заплутаний. Сьогодні Рада зовнішньої політики «Українська призма» в партнерстві з FES-Ukraine у рамках ініціативи Ad Fontes, Ad Europa спробують не тільки проаналізувати деталі останнього раунду перемовин, а й пояснити, що ж таке санкції ЄС та як їх впроваджують.

 

Заплутана бюрократія простими словами

Санкції є одним з інструментів ЄС для досягнення цілей Спільної зовнішньої та безпекової політики (CFSP): збереження миру, демократії, забезпечення, сприяння та захист цінностей, основних інтересів, безпеки, незалежності та цілісності Союзу; запобігання конфліктам і зміцнення міжнародної безпеки відповідно до Статуту ООН, Гельсінського заключного акту та Паризької хартії.

Усі рішення, що стосуються санкцій, має одноголосно ухвалити Рада Європейського Союзу (орган, який об’єднує профільних міністрів країн-членів) як правило, на основі пропозицій Високого представника із закордонних справ і політики безпеки та після обговорення у відповідних робочих групах. Робочих груп у Раді безліч, проте є ті, що частіше долучаються до процесу розробки санкційних пакетів. Серед них групи, відповідальні за географічний регіон, до якого належить цільова країна (Робоча група Східної Європи та Центральної Азії (COEST); Робоча група Машрику/Магрибу для Сирії), а також Робоча група радників із зовнішніх відносин (RELEX). За необхідності до роботи долучаються Комітет з політики та безпеки (PSC) та Комітет постійних представників (COREPER II).

У контексті санкцій проти росії, важливо зазначити, що коли рішення Ради ЄС передбачає заморожування активів та/або інші види економічних та/або фінансових обмежень, ці заходи має бути імплементовано в постанові Ради, яка теж має специфічну процедуру ухвалення.

На основі аналізу Європейської служби зовнішніх справ, що відповідає за спільну зовнішню та безпекову політику, Високий представник і Комісія представляють спільну пропозицію щодо постанови Ради. Спільну пропозицію розглядають комітети Ради RELEX і COREPER. Далі її передають на голосування Раді ЄС для прийняття. Потім Рада ЄС інформує Європейський Парламент про ухвалення постанови. Постанова встановлює точний обсяг заходів та деталі їх реалізації. Рішення Ради ЄС набуває чинності після публікації в Офіційному журналі Європейського Союзу.

 

Особливості та вміст нового пакету санкцій 

«Ми послаблюємо здатність Росії підтримувати свою військову машину. Ми прийняли дев’ять пакетів санкцій, російська економіка скорочується», – заявила Урсула фон дер Ляєн. – «Ми повинні продовжувати тиск».

10-й пакет санкцій, який Європейський Союз прагне підготувати до річниці російського вторгнення, покликаний ускладнити фінансування війни та позбавити росію ресурсів і технологій, необхідних для створення зброї та обладнання для фронту. За словами фон дер Ляєн, він може коштувати рф 11 мільярдів євро втрат у торгівлі.

Вміст 10-го пакету санкцій (як і загалом всіх попередніх пакетів) офіційно не розголошували, а про окремі його компоненти ЗМІ повідомляли анонімно. Станом на зараз відомо, що Європейська Служба зовнішньої дії запропонувала країнам ЄС відключити від глобальної системи обміну SWIFT ще чотири російських банки: приватний Альфа-Банк, онлайн-банк Тінькофф і комерційного кредитора Росбанк.

З матеріалів медіа відомо, що санкції значною мірою стосуватимуться електронних схем і компонентів, тепловізійних камер, радіоприймачів і важких транспортних засобів, а також сталі й алюмінію, що використовують в будівництві, і обладнання для промисловості та будівельної сфери. За деякими (анонімними) джерелами, гуму та асфальт також може буде додано до списку забороненого імпорту ЄС з росії.

Комісія також запропонувала ввести додаткові обмеження на спільні європейсько-російські підприємства, а також компанії з Європи, в радах директорів яких є російські громадяни. Країни ЄС також розглядають додаткові зобов’язання щодо звітності, щоби краще відстежувати російські активи на території ЄС. Нагадаємо, що у Брюсселі шукають способи використати заморожені активи для фінансування відбудови України після війни.

Що ще в пакеті: якщо міністри дійдуть згоди, блок також закрутить гайки в галузі авіаперевезень. Наприклад, оператори літаків повинні будуть повідомляти ЄС про нерегулярні рейси з і до росії, щоб не допустити перевезення заборонених вантажів або осіб, які потрапили під санкції.

10-й пакет санкцій також запропонував новий підхід до обмежень: вперше запропоновано додати суб’єкти третіх країн. Це насамперед стосується Ірану, який постачає росії безпілотники типу «Shahed»  для атаки на цивільну інфраструктуру в Україні, а також багатоцільові БПЛА типу Mojaher. Завдяки цим заходам сім іранських компаній найімовірніше опиняться під повною забороною на продаж чутливих товарів до росії. «Ми готові скласти список інших організацій Ірану та інших третіх країн, які надають Росії чутливі технології», – сказала фон дер Ляєн.

Якщо підсумувати, блок прагне як розширити свої заходи проти росії, так і закрити лазівки в наявних санкціях, включаючи жорсткіший контроль над продажем супутникових даних Китаю, які можуть бути передані росії. Голова Єврокомісії заявила, що разом узяті санкції проти росії є найжорсткішими з усіх, які коли-небудь вводив блок.

 

Внутрішня кухня: основні суперечки довкола 10-го пакету

Багато напруги у Брюсселі виникло через питання обходу санкцій. Одним з найяскравіших прикладів стала дубайська судноплавна компанія SUN Ship Management Ltd, яку підозрювали в допомозі росії обійти заборону на експорт нафти та яку Брюссель планував включити до списку обмежень. Є підстави вважати, що російська державна компанія «Совкомфлот» (що раніше отримала заборону на транспортування) передала весь свій флот із 92 суден у квітні 2022 року SUN Ship Management Ltd, щоб обійти санкції ЄС та інші міжнародні обмеження.

На веб-сайті, який нібито представляє компанію, зазначено, що вона “належить громадянам ОАЕ та росії та що нею управляють транснаціональні корпорації”. Маючи нового власника, підсанкційні танкери знову можуть перевозити російські товари. Компанія стала одним з основних транспортувальників російської нафти за допомогою суден під кіпрським прапором і доставляла її до таких країн, як Індія та Куба, забезпечуючи основне джерело фінансування для росії. «SUN Shipping – це, по суті, Совкомфлот, але з іншою назвою», – повідомив ЗМІ один із євродипломатів. – «Будь-хто, хто сперечається з їх внесенням до списку санкцій ЄС, фактично виконує вказівки російського уряду».

При цьому, подейкують, що середземноморські країни висловлювали певний спротив під час дискусій з Європейською Комісією з цього питання. Згідно з анонімними джерелами, один з євродипломатів стверджував, що танкери вже не ходять під кіпрськими прапорами, а отже більше немає логічних причин для ЄС вводити санкції. Попри це, на зустрічі послів у Раді ЄС у середу минулого тижня кілька країн підтримали пропозицію про застосування санкцій проти компанії, і жоден посол не виступив проти. Середземноморські країни також не висловили спротиву: Греція, Кіпр і Мальта чітко дали зрозуміти, що вони не проти санкцій проти SUN Ship.

Цікаво тут те, що Комісія так і не включила компанію до списку. Європейські медіа повідомляли, що один із послів навіть прямо запитав представників Європейської служби зовнішньої дії про це, але чіткої відповіді не отримав. Цей епізод підкреслює недолік санкційної практики ЄС — кожного разу, коли блок натрапляє на російське джерело фінансування, з’являється нова компанія, яка посідає місце старої (як у випадку із Sun Shipping, на яку фактично перетворився «Совкомфлот»).

Суперечки точаться також довкола включення алмазів у санкційний пакет. Світовим центром торгівлі алмазами є бельгійський порт Антверпен. Прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо перебуває під внутрішнім політичним тиском, щоб включити заборону на російські алмази в 10-й пакет санкцій, проте така перспектива досить малоймовірна. Наразі Бельгія працює з Європейською Комісією та G7 над міжнародною системою відстеження збуту російських алмазів та забезпечення більш ефективного моніторингу майбутніх санкцій.

Згідно з проєктами документів, отриманими виданням POLITICO, ще одним дискусійним моментом є синтетичний каучук. Промисловість синтетичного каучуку щороку приносить росії декілька мільярдів доларів доходу (близько $2 мільярдів у 2021 році). З цієї суми ЄС імпортував синтетичний каучук на суму близько 700 мільйонів доларів. Синтетичний каучук використовують у шинах, а також у менших кількостях для виробництва зчеплень тощо. Такі країни, як Італія та Німеччина, скептично ставляться до заборони продукту, а Польща активно виступає за.

Атомна промисловість також отримала багато уваги: санкції у цій сфері навіть не обговорювали через опозицію з боку Болгарії та Угорщини, попри заклики Києва та окремих країн усередині блоку, включаючи Польщу. На останньому саміті ЄС 9 лютого 2023 р. президент Болгарії Румен Радев заявив, що його країна накладе вето на будь-які санкції ЄС проти російської атомної промисловості. Його заява викликала критику в його країні, а експерти заявили, що таке вето непотрібне, оскільки болгарська атомна станція Козлодуй, хоча й побудована за часів Радянського Союзу, була модернізована і може працювати на паливі, виробленому в США.

Результат усіх цих суперечок має бути відомий вже цього тижня – на річницю українського спротиву проти російської кривавої агресії. Сподіваємось, цей текст допоміг зрозуміти всю складність та таку (часом дратівну) повільність процесу прийняття санкцій у Європейському Союзі.

 

 


Публікацію підготовлено в рамках експертної ініціативи «Ad Fontes, Ad Europa» Ради зовнішньої політики «Українська призма» у партнерстві з FES-Ukraine.