Координації між Росією та Угорщиною у питанні Закарпаття немає, – Геннадій Максак

У ніч проти 16 березня на Закарпатті відбулася чергова провокація: побили скло у 9-ти автівках на угорських номерах. Угорські представники заявляють, що у регіоні потрібно запроваджувати місію ОБСЄ .

Підписатись на новини "Української призми"

У ніч проти 16 березня на Закарпатті відбулася чергова провокація: побили скло у 9-ти автівках на угорських номерах. Угорські представники заявляють, що у регіоні потрібно запроваджувати місію ОБСЄ .

Про реакцію на заяви з Угорщини української сторони та про що говорять у Будапешті стосовно України спілкуємось у студії Громадського радіо з головою Ради зовнішньої політики «Українська призма» Геннадієм Максаком.

Сергій Стуканов: Міністр закордонних справ Павло Клімкін сказав, що Угорщина зі своїми заявами вже наближається до червоної лінії. Любомир Ференс: Для чого на Закарпатті місія ОБСЄ і які повноваження вона могла б там мати?

Геннадій Максак: Це питання політизоване і розраховане на внутрішній попит в Угорщині. Щодо самої місії, то питань дуже багато. Вона має бути кимось затверджена. До складу ОБСЄ входять 57 країн, які мають проголосувати за відповідне рішення. І лише вони можуть сформувати мандат про те, що конкретно робитиме місія, у якому складі, чим буде пересуватися і т.п.

Сергій Стуканов: Як далеко у своїх заявах готові дійти представники Будапешту?

Геннадій Максак: Якщо говорити про заяви, то занадто далеко. Якщо про дії, то наразі вони вже використовують ті інструменти, які не схвалюють їхні партнери по ЄС та з-за океану. Дуже багато експертів вказують на те, що велика кількість проблем виникла через поведінку української сторони, це у контексті закону про освіту та статті про мови. Коли Міністр закордонних справ Петер Сіярто говорить про спеціально створену місію ОБСЄ для Закарпаття, то маніпулює цією думкою, щоб отримати якісь політичні дивіденди. Тому що новина про ніби-то створену місію – фейк. такої місії ОБСЄ не створило.

Сергій Стуканов: Що відомо про відносини прем’єр-міністра Угорщини Орбана та Путіна?

Геннадій Максак: Коли у 2008 році Росія воювала з Грузією, Віктор Орбан був одним з критиків Росії. Виступав проти агресії РФ і називав це окупацією. Але він змінив свою думку, бо побачив, що він один може скільки завдано про це говорити, а європейська більшість все одно продовжує бізнес як зазвичай. І тоді вирішив, що краще з Росією таки працювати. Можемо говорити про факти впливу на політику Орбана з боку Росії. Чи є координація сил між Угорщиною та Росією у контексті Закарпаття – навряд. Усі провокації, що відбуваються останнім часом, не варто розглядати відірвано від інших тем над якими ми працюємо спільно з Угорщиною. Це і мовна стаття, і питання інших проектів, які відбуваються на Закарпатті. Я впевнений, що це провокації Росії. І ті, хто це роблять, знають, що реакції будуть і це спрацює. І, на жаль, не на користь Україні. Повну версію розмови дивіться у доданому відео файлі.

Детальніше читайте на Громадському радіо: https://hromadskeradio.org/programs/hromadska-hvylya/koordynaciyi-mizh-rosiyeyu-ta-ugorshchynoyu-u-pytanni-zakarpattya-nemaye-gennadiy-maksak