Макрон розглядає конфлікт на Донбасі як перепону до нормальних відносин з Росією

26 червня у Парижі президент Порошенко зустрівся з президентом Франції Емманюелем Макроном

Підписатись на новини "Української призми"

На пожвавлення «нормандського формату» очікує президент України Петро Порошенко. 26 червня у Парижі він зустрівся з президентом Франції Емманюелем Макроном. Той заявив про відданість Мінським угодам і анонсував на кінець червня-початок липня зустріч лідерів країн-учасниць «нормандського формату». Емманюель Макрон також наголосив: немає сумнівів у тому, що Росія винна у подіях в українському Криму і на Донбасі. Минулого місяця президент Франції зустрічався з главою Кремля Володимиром Путіним.

Надія Коваль, експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” – гостя  передачі «Ваша Свобода» на Радіо Свобода.

– Пані Коваль, як Ви для себе оцінюєте поїздку Петра Порошенка у Париж?

Надія Коваль: Ця поїздка визначається бажанням перезапустити, пришвидшити, зробити ефективним «мінський процес» і «нормандський формат». Це є одна із головних зовнішньополітичних речей для Емманюеля Макрона зараз, саме врегулювання ситуації в Україні.

– Емманюель Макрон – союзник, партнер України чи скептик щодо України?

Надія Коваль: Президент Франції перш за все є президентом Франції. І він хоче захищати інтереси своєї держави. В політиці щодо України, Росії, «нормандського формату», «мінського процесу» він виходить з кількох основоположних ідей. Перша ідея – необхідність дотримуватися міжнародного права і необхідність вирішити цей конфлікт. Коли ми чуємо Макрона, то ніколи не почуємо такого, що можна було чути від інших кандидатів у президенти Франції, що Україна якимось чином сама винна в анексії Криму чи ця анексія може бути виправдана.

Надія Коваль

Надія Коваль

Макрон розглядає українсько-російський конфлікт, конфлікт на Донбасі як перепону, щоб налагодити знову відносини з Росією

З іншого боку, президент Макрон у довгостроковій перспективі налаштований на нормалізацію стосунків з Росією. Він розглядає українсько-російський конфлікт, конфлікт на Донбасі як перепону, щоб налагодити знову відносини з Росією. Знакове його інтерв’ю восьми європейським виданням кілька днів назад, в якому він чітко сказав: у першу чергу хоче співпраці з Росією у вирішенні сирійського питання. Боротьба з тероризмом і вирішення сирійської кризи – для нього одне з пріоритетів. 20 червня міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан їздив до Москви, зустрічався з Лавровим. Вони вже встановили певні контакти, певні формати взаємодії, домовилися створити форум для громадянських суспільств. І навіть з задоволенням констатували, що економічні стосунки між обома державами не дуже сильно й занепали. Попри санкції.

Варто очікувати того, що будуть рішучіше розвиватися події в рамках «нормандського формату». Макрон націлений на результат

Про новий формат ніхто не говорить. Всі підкреслюють, що єдиний реальний, живучий формат – Мінські домовленості і «нормандський формат». Варто очікувати того, що будуть рішучіше розвиватися події в рамках «нормандського формату». Макрон націлений на результат. Показує, що хотів би, щоб зустріч «нормандської четвірки», запланована на початок липня, завершилася результатом у вигляді документів.

Навіть в українському контексті можемо побачити певні ознаки того, що відбувається певне пожвавлення у «мінському процесі». Наприклад, внесений законопроект, якого толком ще ніхто не читав, щоб відмінити визначення «АТО», іншим чином це визначити. І сьогодні Володимир Гройсман, наприклад, дуже негативно висловився про людей, які організували блокаду Донбасу. Тобто можна уявити, що ця блокада буде, можливо, якось пом’якшена з боку України. Певні підготовчі процеси йдуть.