Неліберальні демократії в Центральній Європі: приклад чи виклик

Наскільки подібні підходи до вибудови “неліберальних демократій” в контексті парламентаризму, конституційного процесу, відносин з медіа можуть бути викликом чи можливістю для нової владної команди в Україні?

Підписатись на новини "Української призми"

Політичні процеси в Україні змушують аналітиків замислитись над пошуками порівнянь. В той час як одні виказують стриманий оптимізм щодо посилення народовладдя в Україні, інші говорять про окремі дефекти в демократичних процедурах.

Попри всю унікальність українського кейса, в сусідніх країнах Центральної Європи ще раніше почалися своєрідні внутрішньополітичні процеси, які ж самі лідери цих країн схильні називати неліберальними демократіями. З одного боку, утвердження “неліберальних демократій” в Угорщині та Польщі демонструє високу народну підтримку для влади і забезпечує стабільну роботу економіки. З іншого – фіксуються спроби згортання окремих прав і свобод громадян, деформації інформаційного простору та концентрації в одних руках всіх гілок влади. І роль парламенту в цьому процесі – ключова, адже ці перетворення вимагають серйозних змін до законодавства та навіть конституцій. Тож чи варто Україні наслідувати приклад сусідів, чи час подумати про виклики, що несуть такі зміни й можливості їм протидіяти?

Наскільки подібні підходи до вибудови “неліберальних демократій” в контексті парламентаризму, конституційного процесу, відносин з медіа можуть бути викликом чи можливістю для нової владної команди в Україні?

  • Парламенти в “неліберальних демократіях”: не місце для дебатів?
  • Конституція в руках “нелібералів”: основний закон чи інструмент утримання влади
  • Побудова відносин з медіа: партнери, статисти, чи вороги?
  • Приборкання судів: останній бар’єр?

Модератор: Геннадій Максак, Рада зовнішньої політики “Українська призма”

 

Приборкання судів: останній бар’єр?

Михайло Жернаков, Фундація DeJure (Україна) під час експертних дебатів Неліберальні демократії в Центральній Європі: приклад чи виклик

Побудова відносин з медіа: партнери, статисти, чи вороги? 

Ольга Токарюк, журналістка, голова відділу Світ, hromadske.ua (Україна) під час експертних дебатів Неліберальні демократії в Центральній Європі: приклад чи виклик

 

Hungary: Laboratory for authoritarian regimes

Edit Zgut, University of Warsaw, Centre for Europe (Hungary) during expert debate “Illiberal democracies: challenge or example?

 

Poland: Threat of illiberalism?

Wojciech Przybylski, Visegrad Insight (Poland) at expert debate ““Illiberal Democracies” in Central Europe: Role Model or Challenge for Ukraine?

 

Проект здійснено за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди учасників заходу не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США