Підсумки головування Польщі у Вишеградській групі

1 липня 2021 року закінчилося річне головування Польщі у Вишеградській групі (В4). 2020-2021 рр. можна назвати знаковими для цієї регіональної ініціативи, яка у лютому 2021 року відзначила 30 річницю від започаткування. Така символічна дата для підбиття підсумків та досягнень також збіглася в часі з новими викликами як світового, так і регіонального масштабу.

Підписатись на новини "Української призми"

Чи є потенціал для регіональної співпраці з Україною?

Вишеградська група виступала майданчиком для координації спільних зусиль на рівні Європейського Союзу в питаннях:
  • доступу до ресурсів Фонду відновлення ЄС (Нове покоління ЄС),
  • питаннях міграції та адаптації до вимог Європейського зеленого курсу,
  • боротьби з наслідками пандемії коронавірусу тощо.
Утім, В4 також показала низький спільний знаменник і різні підходи держав-членів залежно від проблематики докладання зусиль.
Задля розуміння потенціалу українського залучення варто звернути більше уваги на головування Польщі у Вишеградській групі з липня 2020 до червня 2021 року. По-перше, попри принцип консенсусу у прийнятті рішень, кожна головуюча держава пропонує свої пріоритети на рік з урахуванням власних зовнішньополітичних інтересів. Польща як стратегічний партнер України мала можливість запропонувати та пролобіювати свої пріоритети, які включають Україну. По-друге, святкування 30 річниці від заснування В4 давало Варшаві можливість пропозиції сміливих стратегічних рішень щодо подальшого розвитку ініціативи.

Утім, для України, попри заяви Києва про необхідність активізації співпраці з В4, польське головування не ознаменувалось кардинальним поліпшенням співробітництва з четвіркою. Символічно, що згадки про В4 зникли з політичних заяв президентів України та Польщі під час двосторонніх зустрічей, а регіональна співпраця змістилася у бік Люблінського трикутника. Така позиція відзеркалює розуміння обома сторонами поточної політичної реальності на рівні Вишеградської групи. Двосторонній трек України з Угорщиною теж дається в знаки.

До позитиву можемо віднести координовану допомогу членів ініціативи у наданні гуманітарної допомоги Україні для подолання наслідків пандемії у рамках програми V4 East Solidarity programme.

Водночас багаторазове перенесення саміту Східного партнерства на тлі пандемії, масштабних криз у Білорусі та у відносинах Вірменії та Азербайджану не дозволили реалізувати весь потенціал головування Польщі в В4 для України у рамках багатостороннього формату В4+Східне партнерство.

Вочевидь, що повноцінне відновлення формату В4+Україна на даному етапі неможливе, що спричиняє зниження як політичної риторики сторін, так і конкретних проявів регіональної співпраці.