Українсько-індійські відносини на сучасному етапі: Нова траєкторія

З огляду на геополітичні виклики Індія нині стає важливим гравцем не лише регіону, але й світу, тому не може бути поза увагою української зовнішньої політики.

Підписатись на новини "Української призми"

Ольга Ворожбит

Експертка програми Світ, Рада зовнішньої політики "Українська призма"

 

Індія – не лише найбільша за кількістю жителів демократія світу (на останніх парламентських виборах право голосу мали майже мільярд громадян), п’ята за величиною економіка та потужна військова сила, але й країна з вражаючою швидкістю змін та розвитку за короткий проміжок часу. З огляду на геополітичні виклики ця країна нині стає важливим гравцем не лише регіону, але й світу, тому не може бути поза увагою української зовнішньої політики. Однак тривалий час саме так і було. Натомість в останні кілька років інтерес до цієї країни зокрема та й регіону загалом активно зростає. Так, Стратегія зовнішньополітичної діяльності України, введена в дію указом Президента від 26 серпня 2021 року, виділяє Індію як «важливого партнера в Азійському регіоні». Згідно з документом, подальший розвиток українсько-індійських відносин передбачає забезпечення сталого політичного діалогу на високому рівні, розширення договірно-правової бази співробітництва, збільшення двосторонньої торгівлі та розширення і залучення інвестицій.

 

Так, Стратегія зовнішньополітичної діяльності України, введена в дію указом Президента від 26 серпня 2021 року, виділяє Індію як «важливого партнера в Азійському регіоні».

Згідно з документом, подальший розвиток українсько-індійських відносин передбачає:

  • забезпечення сталого політичного діалогу на високому рівні,
  • розширення договірно-правової бази співробітництва,
  • збільшення двосторонньої торгівлі,
  • розширення і залучення інвестицій.
Упродовж останніх років про потребу активізації відносин з Індією не раз згадували українські високопосадовці, зокрема Президент України В. Зеленський у телефонній розмові із прем’єр-міністром Індії Н. Моді у 2019 році та міністр закордонних справ Д. Кулеба у промовах та інтерв’ю.
і водночас доволі тонка тема для українсько-індійських відносин. Ще в часи президенства Л. Кучми йшлося про «стратегічне партнерство» з Нью-Делі, однак відносини між двома країнами ніколи не сягали такого рівня. За вже фактично тридцятирічну історію двосторонньої співпраці прем’єр-міністр Індії (а саме прем’єр-міністрові належить уся повнота влади в Індії) жодного разу не відвідував нашу країну. Більше того, останній візит Президента України був ще у 2012 році, а індійський президент відвідував Україну востаннє у 2005 році. Міністр закордонних справ України (тоді П. Клімкін) востаннє перебував із візитом в Індії у 2017 році. Зазначений візит був доволі плідним, зокрема відбулась зустріч із керівником МЗС Індії Сушмою Сварадж. Українська сторона заявляла, що було досягнуто домовленість про візит-відповідь з боку Індії за рік. Однак цього не відбулося й досі. Загалом міністри закордонних справ Індії ще ніколи не відвідували Україну.

Пандемія внесла свої корективи у in-person заходи та зустрічі, однак найближчим часом їхня кількість та можливості щодо зустрічей зростатимуть, що відкриває вікно можливостей і на індійському напрямі. Така можливість не в останню чергу обумовлена і геополітичними викликами для двох країн.