Чому Угорщина втретє голосує за Віктора Орбана?

Віктор Орбан виграв парламентські вибори в Угорщині. Правлячу партію Угорщини «Фідес», яку очолює Орбан, переобрали в парламент. У «Фідес» буде конституційна більшість, повідомляє Reuters. «Після підрахунку 85% голосів, партія Орбана «Фідес» отримує 134 місця з 199 місць в парламенті. На другому місці — ультраправа партія «Йоббік», у неї 29 місць. Третє місце займає «Соціалістична партія Угорщини» — 20 місць […]

Підписатись на новини "Української призми"

Віктор Орбан виграв парламентські вибори в Угорщині. Правлячу партію Угорщини «Фідес», яку очолює Орбан, переобрали в парламент. У «Фідес» буде конституційна більшість, повідомляє Reuters. «Після підрахунку 85% голосів, партія Орбана «Фідес» отримує 134 місця з 199 місць в парламенті. На другому місці — ультраправа партія «Йоббік», у неї 29 місць. Третє місце займає «Соціалістична партія Угорщини» — 20 місць в парламенті», — йдеться в повідомленні. Партія «Демократична коаліція» і «Політика може бути іншою» виграли вісім і дев’ять місць відповідно.

Раніше повідомлялося, що парламентські вибори в Угорщині зібрали рекордну явку з 2002 року. Проголосували понад 53%. виборців. Віктор Орбан сьогодні вже оголосив про свою перемогу на виборах і подякував угорській діаспорі за кордоном. Зараз досить складний період стосунків між Україною і Угорщиною, і все це відбувається за часу правління Віктора Орбана, який вже втретє очолює Угорщину.

Про феномен Віктора Орбана поговоримо з головою Ради зовнішньої політики «Українська призма» Геннадієм Максаком в ефірі “Громадського радіо”

Любомир Ференс: Європейські ультраправі зраділи перемозі Віктора Орбана, наприклад, заступниця голови парламентської фракції німецького Бундестагу, представниця ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» Беатрікс фон Шторг твітнула зображення Орбана і написала: «Вітаємо, Вікторе Орбан, поганий день для Євросоюзу, хороший для Європи». Як це можна розцінювати?

Геннадій Максак: Дійсно, ця перемога йде в певному ситуативному ряді виборів в Німеччини, де партія «Альтернатива» набрала достатню кількість голосів, щоб пройти у парламент. Теж саме відбулося і в Італії, і в Австрії. І це вже мінімальна коаліція, яка ситуативно може впливати на європейський рівень питань, які вони хочуть вирішувати. Том вони цим зацікавилися. Хоча є і інша праворадикальна партія, яка перемогла  — це «Йоббік», вона зараз є на периферії, і є шанс отримати більше позитиву від того, щоб створити якісь групи коаліції з партією Орбана.

Любомир Ференс: Коли ми говоримо про таку нищівну перемогу партії «Фідес», ми можемо розцінювати це як те, що альтернативи Віктору Орбану на довгі роки не буде в Угорщині?

Геннадій Максак: Я думаю, ситуація буде мінятися, і на наступних виборах інші партії будуть брати реванш. Зараз багато керівників партій пішло у відставку, там будуть інші лідери. Треба подивитися на те, які очікування у простих угорців, адже ми бачимо що партія «Християнська демократія», яка набрала 48% голосів по партійних списках, крім того взяла переважну більшість одномандатних округів, що говорить про те, що вони резонують з тим, що думає народ. Ми можемо очікувати, що наступні вибори будуть менш успішними для політики Орбана. І я ще зауважу, що не таке вже і безхмарне політичне становище у Віктора Орбана, ми знаємо, що виникає дуже багато корупційних скандалів в середині країни, і на рівні Європейського Союзу це погіршення відносин з багатьма країнами. Тому я думаю, що він зможе набрати ще негативних балів за наступні чотири роки. Тому я б не стверджував, що опозиція не створить кращу коаліцію у майбутньому.

Анастасія Багаліка: Те, про що ви говорите, це запит на «ліві» партії чи саме ліберальну ідеологію?

Геннадій Максак: Оскільки «ліві» партії – це соціалісти і «Демократична коаліція», а «праві» — це «Йоббік», то я думаю, що тут не стільки ідеологічне спрямування, а більші можливості на якісь демократичні перетворення в країні. Бо це і є той запит, який Орбан і програв, бо молодь за нього не проголосувала, ліберальні кола за нього не проголосували, еліти не проголосували. Будапешт не проголосував за «Фідес». З 18 одномандатних округів 12 взяла опозиція, тому тут мова про те, що потрібно демократично розвиватися, молодь це відчуває, і якщо Орбан не знайде з нею спільну мову, то йому буде дуже важко тримати удар від тих, хто хоче зберегти демократичні принципи Угорщини.