Дилеми співпраці Україна – Туреччина: між цінностями та національними інтересами

11 квітня о 10.00 відбулися експертні дебати на тему: “Дилеми співпраці Україна – Туреччина: між цінностями та національними інтересами”.

Підписатись на новини "Української призми"

Турецький капітал в Україні складає більше 2 млрд доларів – експерт

Сума турецького капіталу в Україні становить більше 2 мільярдів доларів, і вона постійно збільшується.

Про це заявив голова правління Міжнародної турецько-української бізнес-асоціації Бурак Пехліван в ході експертних дебатів в Укрінформі.

«Турецький капітал в Україні – більше 2 млрд доларів. І ця сума щороку, щомісяця збільшується», – заявив він.

Бурак Пехліван акцентував увагу на розвитку турецько-українського бізнесу та українсько-турецьких відносин.

Він підкреслив, що зараз зовнішньоторговельний оборот між Туреччиною і Україною становить 3 мільярди доларів, у 2008 році він становив 8 млрд доларів.

Зараз, уточнив Бурак Пехліван, «турки шукають нові ринки, й не лише як продати свої товари, але й куди перемістити свої заводи».

«У деяких галузях турецький бізнес не може конкурувати і повинен переїхати кудись. І чому не в Україну?», – вважає експерт.

Питання Криму може бути ключовим з точки зору поглиблення турецько-українських відносин –  Джапарова

Питання Криму і кримських татар можуть бути ключовими з точки зору розвитку та поглиблення турецько-українських відносин.

Про це заявила перший заступник міністра інформаційної політики Еміне Джапарова під час експертних дебатів в Укрінформі.

«Потенціал турецько-українських відносин не є вичерпним. Він насправді в Україні не є використаним максимально. Мені здається, що кримські татари, як корінний народ,  і питання Криму можуть бути ключовими з точки зору розвитку і поглиблення цих відносин», – заявила Джапарова.

Вона зауважила, що «до 2014 року ставлення до кримськотатарського народу було більш негативним, навіть на офіційному рівні, тому що культивувалися думки про те, що кримські татари бачать своє майбутнє в лавах Турецької Республіки».

«Втім події 2014 року довели, що кримські татари поважають свою Батьківщину, якою є Україна, в першу чергу. І саме сьогодні останній візит керівництва Турецької Республіки в Україну і навпаки  – українського керівництва до Туреччини, і демонструють важливість кримськотатарського фактору», – вважає перший заступник міністра.

Вона зазначила, що питання Криму “є червоною лінією в стосунках Турецької Республіки і Російської Федерації сьогодні”.

«Я дякую позиції Турецької Республіки за політику невизнання анексії Криму. Ми віримо в те, що ця політика буде продовжена», – зауважила Джапарова.

Окрім того, вона переконана, що Україна мусить розвивати не тільки бізнес-зв’язки, політичні, дипломатичні, співпрацю в рамках різних платформ, але в першу чергу – комунікаційні зв’язки.

“Ми з паном послом (Турецької Республіки в Україні – ред.) вже обговорювали питання мого візиту в Турецьку Республіку саме з точки зору налагодження зв’язків, медіазв’язків між Туреччиною та Україною. Вірю, що таке відбудеться. І одне скажу точно. Сьогодні Україна піднімає два аспекти –  започаткування гуманітарної платформи з точки зору постійної міжнародної присутності в Криму для того, щоб захищати корінний народ, який сьогодні репресують за етнічною ознакою і релігійною”, – зазначила Джапарова.

За її словами, є і другий аспект – політичний.

“Сьогодні не секрет, що всі соромляться сказати про те, що статус Криму буде переглянуто. Я особисто вірю в те, що Крим не буде постійно під російською юрисдикцією. Це питання часу. І от саме в цьому аспекті відносини і рівень відносин між Туреччиною та Україною є ключовим. Саме з точки зору майбутнього Криму. І це майбутнє без врахування кримськотатарського фактору не є можливим”, –  підкреслила Джапарова.

Потенціал для розвитку відносин між Туреччиною і Україною є значним – посол Туреччини

Необхідно використати всі можливості для розвитку українсько-турецьких відносин.

Про це під час експертних дебатів у вівторок в Укрінформі на тему: “Дилеми співпраці  Україна – Туреччина: між цінностями та національними інтересами” заявив посол Турецької Республіки в Україні Йонет Джан Тезель.

«Турецько-українські відносини – це успішна історія, потрібно, щоб вона і надалі була позитивна.

У цих двох країн є потенціал для розвитку відносин, багато можливостей, які ми зараз  намагаємося реалізувати. Ми повинні поглиблювати наші відносини з Україною, в цьому є значний сенс», – сказав Тезель.

Посол Туреччини в Україні також наголосив, що наразі немає жодних причин для того, щоб  не зміцнювати стратегічні відносини України і Туреччини. Він додав, що наразі потрібно збільшувати як експорт з України до Туреччини, так і з Туреччини до України.

«Ми розуміємо українські обставини. Процес реформ, хоч і відбувається не так швидко, як ми б хотіли, але це все ж таки відбувається. Ми підтримуємо український вибір і її інтеграцію до Європи. Нам потрібна Україна, потрібно, щоб Крим був у складі України. Нам потрібно, щоб в Україні була справжня демократична система», – підкреслив Тезель.