Нові оборонні рубежі ЄС: перспективи для України

Систематизуємо зміни в поточних політиках ЄС, зокрема спільній політиці безпеки та оборони, а також дослідимо нові можливості для України

Підписатись на новини "Української призми"

Разом з партнерами з Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства запускаємо ініціативу “Нові оборонні рубежі ЄС: перспективи для України”. Систематизуємо зміни в поточних політиках ЄС, зокрема спільній політиці безпеки та оборони, а також дослідимо нові можливості для України, що виникають з прийняттям “Стратегічного компаса” (по суті, нової стратегії ЄС у сфері безпеки й оборони).

Мета ініціативи – проаналізувати зміни у підходах ЄС до формування політики безпеки та оборони, впроваджені в результаті російської агресії щодо України, а також знайти додаткові можливості для посилення безпеки й обороноздатності України. 

Початок повномасштабного наступу на Україну 24 лютого 2022 р. призвів до колапсу політки Східного партнерства. ЄС до липня 2022 р. не спроможний був сформувати нові обриси відносин з партнерами у регіоні. Одночасно Брюссель під час головування Франції у Раді ЄС приділяв особливу увагу внутрішнім аспектам політики безпеки й оборони. На неформальному саміті лідерів ЄС у Версалі у березні 2022 р. Члени ЄС затвердили “Стратегічний компас” як дорожню карту розвитку власної безпекової та оборонної спроможності, а також уповноважили Європейську Комісію провести аудит поточних проблем щодо безпекової та оборонної співпраці. Ця робота проводилась протягом квітня і травня, зокрема, окремий звіт був оприлюднений під час засідання Європейської Ради 30-31 травня. Для України життєво важливо відстежувати та брати участь в ініціативах ЄС, що можуть допомогти відстояти територіальну цілісність на суверенітет. Дослідники ініціативи систематизують політичні рішення та конкретні кроки ЄС в царині побудови власної системи захисту від зовнішніх загроз. 

Ініціатива реалізується в рамках проєкту «Підтримка діяльності УНП ФГС СхП у 2021-2023 рр.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу.