http://ghall.com.ua/

Європейські гроші для України

Окремий пакет підтримки для України от-от закінчиться. Чи варто розраховувати на допомогу й надалі?

Підписатись на новини "Української призми"

Мільярд євро щороку – стільки Україна отримувала останнім часом Україна від Європейського інвестиційного банку на проекти енергозбереження та розвиток комунального господарства. Та окремий пакет підтримки для України от-от закінчиться. Чи варто розраховувати на допомогу й надалі?

Юрій Вдовенко для видання Бізнес

Куди витрачають євро?

Україна почала співробітництво з банком майже 10 років тому, але першу проектну угоду було ратифіковано лише у 2008-му році. Останні проекти стосуються сфери енергоефективності й енергозбереження, розвитку муніципальної інфраструктури, підтримки сільського господарства.

Понад €450 млн спільно зі Світовим банком було виділено для закупівлі Україною газу (відповідно до Угоди про фінансові гарантії). Кредит у розмірі €400 млн передбачений на фінансування державних інфраструктурних проектів у середніх і великих містах України.

Основна їхня спрямованість – відновлення комунального господарства.

Кошти ЄІБ покликані підтримати від 25 до 40 проектів у таких сферах,

як: централізоване опалення, енергоефективність у адміністративних будівлях, міське освітлення, зменшення втрат води, поліпшення послуг з утилізації твердих відходів, безпечність та якість надаваних комунальних послуг.

Ще €400 млн надано Україні на фінансування проектів, що реалізуються в основному малими і середніми підприємствами в агропромисловому секторі для того, щоб допомогти країні отримати вигоди від можливостей, що виникають у зв’язку з дією поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

Особливі умови для України – невічні?

На сьогодні загальний портфель проектів ЄІБ в Україні складає майже € 4 млрд. При цьому тільки у 2015-му році укладено угод на загальну суму понад €1 млрд. Такий кількісний ривок торік став можливим завдяки окремому пакету фінансової підтримки в межах Комітету Східного партнерства (довгострокові кредити обсягом до € 3 млрд).

Про цей пакет було оголошено ще 12 березня 2014-го на першому засіданні вищезгаданого Комітету.

Сьогодні термін, на який він був розрахований, скоро завершиться. А кількість масштабних невирішених проблем в економіці України, на жаль, за цей час аж ніяк не зменшилась.

Виникає логічне питання – чи планує Європейський інвестиційний банк і надалі надавати підтримку різноманітним українським проектам?

За гроші доведеться поборотися?

Хороша новина: Банк і надалі надаватиме підтримку. Але, традиційно, є й погана новина. Обсяги цієї підтримки, передбачені на наступні роки, значно менші.

Тепер Україна стає поряд з сусідами – претендентами на отримання дешевих фінансових ресурсів. А оскільки загальний обсяг кредитування на 2014-2020 рр. для регіону складає лише € 4,8 млрд, очевидно, що можлива фінансова підтримка значно скоротиться.

Звісно, ще є час, аби докласти зусиль і домогтись продовження фінансування принаймні на рівні 2014-2016 років – € 1 млрд щороку.

Першочергові кроки

Потрібно готувати звернення, ініціювати переговори, лобіювати інтереси України всіма доступними методами. Очевидно, що зусилля з українського боку мають бути скоординованими, і провідна роль у цьому процесі має належати уряду, а вирішення цієї задачі може стати одним з перших індикаторів оцінки діяльності новопризначеного Міністра фінансів.

Свій внесок у переконання європейських чиновників здатні зробити й громадські організації, зокрема, через адвокаційні можливості Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. І така готовність з боку громадськості є, але вона має підкріплюватись впевненістю у тому, що додаткові ресурси будуть використані ефективно та прозоро.