unian.net

Давно час піднімати питання в ООН про визнання Росії агресором

Генеральна Асамблея ООН інструмент впливу в українській кризі недооцінена, в ситуації, коли Росія блокує будь-які рішення в Радбезі

Підписатись на новини "Української призми"

Юлія Курнишова в ефірі 5 каналу  про чергову сесію Генасамблеї ООН в Нью Йорку. Які українські питання спробує поставити на порядок дений сесії та комітетів президент Порошенко? Чому Путін цього року відмовився від участі? І чи допоможе зміна генсека визнати Росію агресором?

 

Водночас результати зустрічі Петра Порошенка з Гіларі Клінтон Юлія Курнишова прокоментувала для видання Апостроф

У понеділок, 19 вересня, Петро Порошенко провів у Нью-Йорку зустрічз кандидатом в президенти США Хілларі Клінтон. 20 або 21 вересня в кулуарах Генасамблеї ООН, яка зараз проходить в найбільшому американському місті, також має відбутися зустріч українського президента з його американським колегою Бараком Обамою. Однак експерти переважно дуже скептично сприймають перспективи такої зустрічі, відзначаючи, що завдання Обами незадовго до закінчення його строку — не наламати дров. При цьому вони відзначають, що Клінтон і Порошенко майже напевно були зацікавлені у продуктивній бесіді.

Увечері 19 вересня (за нью-йоркським часом, яке відстає від київського на 7 годин) Петро Порошенко зустрівся з кандидатом у президенти США Хілларі Клінтон. Про цю зустріч на сайті Адміністрації президента повідомили, що Порошенко і Клінтон обговорили ситуацію на Донбасі, досягнувши порозуміння в тому, що для протидії агресивній політиці Москви необхідно зміцнювати трансатлантичну єдність і солідарність з Україною. Також сторони обмінялися компліментами: Порошенко подякував Клінтон за постійну і тверду підтримку України, а кандидат в президенти, у свою чергу, відзначила прогрес Києва у просуванні реформ.

71-а сесія Генеральної асамблеї ООН, з нагоди якої Петро Порошенко і прибув до США, відкрилася 13 вересня. Загальні дебати починаються у вівторок, 20 вересня, і завершаться 26 вересня. Однак український президент залишить США вже 21 вересня. Тому анонсована раніше зустріч Порошенка з Бараком Обамою повинна відбутися в кулуарах Генасамблеї саме у вівторок або середу. Поки ж глава держави виступив на Саміті ООН по біженцям і мігрантам, зустрівся з представниками української та єврейської громад США, екс-президентом США і чоловіком Хілларі Клінтон Біллом Клінтоном, представниками бізнесу та політичних кіл в Раді з міжнародних відносин. На першу половину середи 21 вересня заплановано виступ Петра Порошенка в рамках сесії Генасамблеї. Глава України також має зустрітися з лідерами Аргентини, Нової Зеландії, Туреччини, Японії та інших країн. Вже відбулася розмова з еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані.

Адміністрація президента України планувала провести зустрічі Петра Порошенка з кандидатами в президенти США від обох головних партій. Але Дональд Трамп, очевидно, на запрошення не відповів.

Американіст і член правління центру “Українська призма” Юлія Курнишова переконана, що зустріч Петра Порошенка з Бараком Обамою, якщо і відбудеться, буде носити виключно формальний характер: “Це буде суто символічно. Не думаю, що вони встигнуть обговорити якісь питання”. На думку Курнишової,

символічно, що Клінтон першою зустрілася з Порошенком. Таким чином вона вже переходить до дій, і правильно, як зазначила експерт, що це робиться ще до самих виборів.

Курнишова окремо відзначила і те, яке значення може мати візит українського президента на сесію Генасамблеї ООН. “Він потрібен з тієї точки зору, що зараз в ООН ухвалення будь-яких вигідних для України рішень за допомогою Ради Безпеки є неможливим. Тому що Росія блокує будь-які рішення. Залишається запасний шлях — через Генеральну асамблею. Але це дуже непроста робота, тому що треба зібрати дві третини голосів. Але Україні слід переглянути свої пріоритети в ООН. Саме Генасамблея — наш шанс”.

На думку експерта, вкрай необхідно, щоб Україна у зв’язку з рішенням Верховної Ради України підняла на сесії Генасамблеї ООН питання про визнання Держдуми РФ нелегітимною.

Це крок до визнання Росії країною-агресором. Це ллє воду на млин запуску процесу спочатку визнання Росії порушником міжнародного права, а потім і неправомірність її дій в Україні.

Таким чином може накопичитися “критична маса аргументів, щоб вийти на Генасамблею з пропозицією визнати Росію країною-агресором”, — сказала Курнишова.