Президент Зеленський виступив у Конгресі Мексики: як відреагував мексиканський політикум та медіа?

20 квітня 2023 року, у режимі відеоконференції Президент України Володимир Зеленський виступив перед депутатами Конгресу Мексиканських Сполучених Штатів та дипломатичними представниками

Підписатись на новини "Української призми"

20 квітня 2023 року, у режимі відеоконференції Президент України Володимир Зеленський виступив перед депутатами Конгресу Мексиканських Сполучених Штатів та дипломатичними представниками.

Підготували

  • керівник проекту Наталія Шевченко,
  • Стажер Анастасія Косенко,
  • Стажер Іван Фечко

 

Ключові меседжі 

Під час свого звернення до депутатів та народу Мексики, Президент України намагався донести такі меседжі: 

По-перше, життя та мир – це найвищі цінності, а найбільшою підлістю є агресія проти іншого народу та бандитські війни. Україна не може не опиратися агресії росії, бо тоді ми втратимо життя!

По-друге, Мексика захищає мирне співіснування народів, тому зможе нас зрозуміти. Голос Мексики в ООН та інших міжнародних майданчиках звучить на захист цілей та принципів Статуту ООН, а отже, і на захист територіальної цілісності України та усіх націй світу. Закликав Мексиканські Сполучені Штати і надалі дотримуватися принципів, викладених у конвенціях та договорах, на яких тримається міжнародний порядок та глобальна стабільність. Висловив впевненість, що Україна та Мексика солідарні у тому, що має бути справедливість  і що «ті, хто перетворюють життя на мішень, мають отримати вироки, незалежно від континенту чи країни»

По-третє, Україна запропонувала свій мирний план – Формулу миру, яка є дипломатичним способом вирішення конфлікту і, водночас, фундаментом для глобальної безпеки. Запрошуємо Мексику долучитися до його підтримки та розглянути, який пункт цієї Формули миру дозволяє їй проявити своє лідерство у його реалізації. Україна пропонувала латиноамериканській спільноті зібрати спеціальний саміт та виступити зі спільною позицією на захист важливих принципів: територіальної цілісності, миру між народами та суверенітету націй.

По-четверте, розвінчано міф про те, що росія прагне миру, адже це саме вона вдерлася на суверенну територію України, а нині на нашу Формулу миру вона «відповідає обстрілами, штурмами, вбивствами» та «прагне затягнути час, аби знайти нову зброю, перегрупуватися та продовжити агресію». 

По-п’яте, російській агресії допомагають ТНК, які прагнучи заробити на торгівлі підігрують російській пропаганді в інформаційному просторі, сіючи сумніви щодо того чи варто боротися поти росії. Є також і деякі впливові лідери, які не бачачи цієї війни та не усвідомлюючи її руйнівних наслідків, заради популізму стверджують, що начебто Україна не готова йти до миру, що абсолютно не відповідає реаліям.

По-шосте, висловлено подяку за гуманітарну підтримку з боку Мексики, за програми з реабілітації постраждалих внаслідок російської агресії та за повагу до української громади в МСШ.

У своєму звернені до парламентаріїв та мексиканського народу Президент України наводив моторошні факти про наслідки російської агресії, про зламані людські Долі та загублені життя. Його виступ супроводжувався аплодисментами, після слів про незворотність покарання для тих, хто здійснює викрадення дітей та їхню депортацію на територію росії та наприкінці звернення. Промову Президента України слухали 26 депутатів та представники дипломатичного корпусу зокрема, місії ЄС в Мексиці, очільники Посольств Великої Британії, Польщі, Румунії, Нідерландів, Канади, Азербайджанської Республіки, Франції, Фінляндії, Швеції, а також представники посольств Португалії, Болгарії, Австралії та Лівану. 

 

Реакція на виступ Президента України серед мексиканського політикуму 

Серед присутніх під час промови Президента України до мексиканських парламентаріїв були представники групи дружба Мексика-Україна (її створено13 грудня 2021 року) від Movimiento Ciudadano, PAN та PRI. 

У своїй промові Голова Палати Депутатів Конгресу Мексики Сантьяго Кріл Міранда наголосив, що Мексика рішуче засуджує російське вторгнення в Україну. 

Її офіційна позиція полягає у тому, що Мексика вимагає припинення військових дій на території України, дотримання її суверенітету, захист цивільного населення, інфраструктури, допуск гуманітарної допомоги. Мексика сама була жертвою агресії та втратила частину своїх територій. Відповідаючи на закиди щодо того, чи має він право виступати як офіційна особа чи висловлювати приватну думку, у своєму твіті С. Кріл відповів, що він лише цитував офіційну позицію МСШ, яку вже кілька разів висловлював постійний представник Мексики при ООН щодо офіційного засудження російської агресії проти України, і, очевидно, що уряд Мексики має висловлену позицію за кордоном, але не хоче її зробити відомою у самій Мексиці. Із ним у твіттері солідаризувався колишній Президент Мексики (у 2006 – 2012 рр) Феліпе Кальдерон, який розмістив позначку українського прапору у своєму твіттер-аккаунті. У спеціальному інтерв’ю для програми «La Segunda Emisión» Мануеля Лопеса Сан-Мартіна (радіо MVS Notícias) С. Кріл зазначив що віртуальна зустріч із Президентом В. Зеленським була потрібна самому мексиканському народові і також звинуватив федеральний уряд у «ваганнях» у своїй позиції «щодо війни між обома націями». У інтерв’ю цій же програмі депутат від Movimiento Ciudadano Соломон Черторівські зазначив, що закид російському урядові щодо вторгнення в Україну має бути повторений, ми маємо дослухатися до тих, хто став жертвою імперіалістичного, автократичного уряду. Він також зазначив, що питання не тільки у територіях, а також у демократичних цінностях, та замаху на свободу. Наприкінці розмови С. Черторівські додав, що Зеленський попросив Мексику відіграти лідерську роль в Латинській Америці у виробленні мирного плану.

У своєму твіттері він зауважив, що жодна війна не може бути «применшена» (перефразовуючи – немає малих та великих воєн). Хорхе Альварез Майнез із Movimiento Ciudadano, координатор Bancada NaranjaD,  констатував, що латиноамериканський регіон став ареною поширення російської пропаганди, дискредитації України, що фінансувалося російським урядом, висловив підтримку народу України у захисті свободи та права на самовизначення від росії. Він зауважив, що ми розуміємо, що це не війна проти України, а війна проти самодержавства, яким керується нині росія, за права та людські свободи. Не достатньо тільки засудити росію, але ще важливо, як наголосив депутат, вдатися до ще більших санкцій проти російської олігархії та фінансування російської пропаганди у світі. Із ними у твітері солідаризувася депутат Ріульт Рівера Гутьєррес (PAN), голова «групи дружби Мексика-Україна», а під час свого виступу він наголосив, що коли ми говоримо про необхідність вибудовувати мир, то напівміри не прийнятні, коли ми говоримо про дружбу, то це має бути підтверджено практикою, а не тільки на словах.

Утім, Виступ Президента В. Зеленського викликав розбіжності серед депутатів. Зокрема, Політична законодавча рада Конгресу /Jucopo – Junta de Coordinación Política/ – це колегіальний орган, на який покладено керівну та координуючу функцію із законотворчої роботи LXV Законодавчих зборів Мексики (складається із 9 членів – представників від різних політичних сил парламенту) оприлюднив свою різку заяву, де зазначив, що форум Мексика-Україна не представляє позицію Мексики, і що послання не до Мексиканського Конгресу, а лише до групи дружби та не відображає спільну позицію Палати депутатів. Усі заяви, які висловлені мексиканськими депутатами – учасниками зустрічі, мовляв, є лише індивідуальною позицією, подібно до того, що встановлює закон до кожної із 100 «груп дружби», які діють в рамках цих Законодавчих зборів. Одразу ж посольство росії висловило Jucopo свою подяку, щодо, як вони назвали позиції з приводу «розважальної промови» /В. Зеленського/. Депутат Херардо Фернандес Норонья у своєму твіті заявив, що Послання Президента В. Зеленського було адресоване не усьому Конгресу, який, як він нагадав, складається із Палати Депутатів та Сенату, а до «купки законотворців, схиблених на фашизмі», до «купки безвідповідальних дурнів». 

Під твітами мексиканських депутатів, які висловили свою незгоду із виступом Президента України перед законотворцями, зокрема, Ігнасіо Мієра Веласкеза – координатора політичної сили МОРЕНА (MORENA – Movimiento Regeneración Nacional) – Рух національного відродження, розгорнулася дискусія серед дописувачів, де більшість засуджували його опортуністичну позицію та висловлювали гарячу підтримку та захоплення українським народом, водночас, лунали поодинокі голоси, які пропонували надати слово для виступу в. путіну.  Водночас, у твіттер-коментарях під дописами учасників зустрічі із українським Президентом помітна велика кількість образливих дописів та зображень, які принижують честь та гідність самих депутатів, і Президента України.

 

 

Висвітлення звернення Президента України В. Зеленського до Конгресу Мексики у мексиканських та латиноамериканських друкованих / електронних / медіа 

 

Інформація про виступ Президента України В. Зеленського була опублікована на офіційному сайті мексиканського парламенту – Canal del Congreso, де висвітлено ключові меседжі промови українського президента і окремі тези мексиканських законодавців. Цікавим моментом у цьому дописі стало географічне розташування України, яка за словами автора публікації розташована в Західній Європі. 

Виступ Володимира Зеленського в законодавчому органі Мексики також був  висвітлений в низці латиноамериканських медіа, зокрема Infobae, Semana, Marca, N+Media, La Tercera, Publimetro, El Sol del Mexico, Télam, Excelsior, Eje Central і La Razón. 

Головним меседжем ЗМІ став заклик В. Зеленського підтримати “українську Формулу миру.” 

Також медіа відмічають, що український президент попросив мексиканських законодавців взяти на себе ініціативу у проведенні саміту в Латинській Америці для консолідації регіональної позиції щодо війни. Саме цей аспект став основним у статтях Semana і Télam. Окрім того, ці два медіа та Excelsior також звернули увагу на те, що виступ Зеленського відбувся якраз на тлі латиноамериканського турне міністра закордонних справ росії с. лаврова. 

La Tercera зробила основний фокус не стільки на ключових меседжах промови  Зеленського, скільки на “атмосфері”, яка була серед мексиканських законодавців того дня та згадала про позицію діючої влади щодо невтручання у оцінювання російської агресії проти Україні. Опозиційний політик та Президент Палати депутатів – Сантьяго Кріл зажадав негайного припинення російського вторгнення як того колись вимагав уряд ацтеків. “Мексика за жодних обставин не може погодитися з тим, що інша країна також є жертвою такого типу агресії” – сказав С. Кріл. Але, як зазначає La Tercera, депутати від правлячої партії дистанціювалися від цієї зустрічі.  

Очільник  Політичної законодавчої ради Конгресу Ігнасіо Мієр Веласко сказав, що чергове засідання Групи дружби Мексика-Україна не було консенсусною позицією Палати депутатів. 

Також промови, які були виголошені на цій зустрічі не відображають офіційне повідомлення Конгресу Мексики.

Позицію Ігнасіо Мієра Веласко також висвітлили медіа Marca, Publimetro, El Sol del Mexico, та La Razon 

El Sol del Mexico присвятила у своїй статті окремий абзац про те, що запрошення В. Зеленського не було погоджено усією нижньою палатою. Депутат Херардо Фернандес Норонья з Робітничої партії розкритикував дії групи дружби Мексика-Україна та сказав, що “введення Зеленського через чорний хід є безвідповідальним”. Слова Х. Фернандеса Норонья також опублікувало видання Excelsior.

La Razon, у своїй статті про виступ В. Зеленського в Конгресі Мексики велику увагу присвятила саме перспективам України та НАТО та візиту Є. Столтенберга до України. Окрім того, медіа зазначило критичні висловлювання Д. Кулеби на адресу ЄС через те, що ЄС не спромігся поставити до одного мільйона боєприпасів, як обіцялося. Водночас, видання наводить слова депутата Х. Фернандеса Норонья, де він піддав критиці колегіальність у прийнятті рішень у Законодавчих зборах Мексики, мовляв, як себе поводили депутати, коли створювалася «група дружби Мексика-росія» /вона з’явилася 24 березня 2022 (!) року та її поява викликала протест з боку групи депуттаів/. Також депутат висловив образливе порівняння В. Зеленського із одіозними постатями сучасності, та мексиканським актором комічного жанру Естаніслао Шилінскі (1911-1985), який мав литовське походження та прибув до Мексики у складі російської циркової групи. Ці слова також наводить видання: «Якщо завтра приїде «Чілінскі», я так розумію, його звати, президента України, а завтра Мадуро? Ні? через задні двері, чи Діас-Канель та палестинська влада».

N+Media, на відміну від інших вищезазначених ЗМІ, зробила помітний акцент на висловленій подяці В. Зеленського Мексиці за надану гуманітарну допомогу та повагу до української громади в України, а також за голоси на користь України в Генасамблеї ООН та інших міжнародних організаціях.

Звернення Президента України В. Зеленського до Конгресу Мексики у висвітленні мексиканських та латиноамериканських друкованих / іспаномовних / новинних відеосюжетах

У своїх сюжетах, мексиканські журналісти насамперед відзначають слова подяки Зеленського мексиканському народові, у першу чергу за голос Мексики за проукраїнську резолюцію в Генеральній асамблеї ООН у лютому цього року, а також за гуманітарну допомогу українському народові та пораненим солдатам. 

Звертають увагу на провідній ролі в організації цієї зустрічі міжпарламентської групи дружби Мексика-Україна та її очільників, їхній поїздці в Україну минулого року. Також перед початком звернення у анонсах відзначалось, що це буде не створений раніше запис, а саме пряма трансляція з Києва. 

Ведучий програми новин Imagen Noticias починає сюжет з акценту на тому, що Зеленський нібито «не подобається більшості депутатів партії MORENO та теперішньому мексиканському урядові». 

Журналісти звертають увагу на особливій ролі, яку В. Зеленський пропонує відвести Мексиці – очолити країни Латинської Америки в реалізації української Формули миру. Також згадують слова із виступу українського Президента про пропозицію проведення за активної участі Мексики Саміту латиноамериканських країн та цитують його слова  про мир та необхідність його наближення. «За допомогою Мексики буде швидше досягнуто миру». «Ніхто не має права руйнувати мир». «Зеленський просить в Мексики допомоги для України» – частина новинних репортажів вийшли під такими заголовками. 

Згадують вдале порівняння, що і український і мексиканський народ страждає від насилля на вулицях та прагне покласти цьому край. Іспаномовна служба France24 виділила з промови президента зворушливий приклад страждань однієї української матері, яка втратила свого сина та свій будинок через російську ракету, як символ страждань українського народу.

Зазначають, що ця зустріч викликала злість у тих політиків, які не хочуть засудити путіна відкрито, як наприклад Херардо Фернандес Норонья. Вони не могли завадити зустрічі, але намагались зменшити її резонанс. Стосовно загальної політичної позиції Мексики, то El Financiero Bloomberg розповідає, про неоднозначну позицію Андреса Мануеля Лопеса Абрадора, що, втім, не завадило послу Мексики в ООН Хуану Рамону де ла Фуенте тричі проголосувати за засудження анексії українських територій росією.

El Heraldo de México наголошує, що виступ Зеленського відбувся під час турне по країнах Латинської Америки очільника російського зовнішньополітичного відомства Сергія Лаврова. 

Також додають, що віртуальну зустріч Зеленського з мексиканськими депутатами очолювала посол України в Мексиці Оксана Драмарецька.

Аналіз коментарів під різними відеоматеріалами засвідчують негативну тенденцію: значна більшість коментаторів не схвально відгукуються про сам факт виступу українського Президента у законодавчому органі Мексики. У першу чергу, вони наголошують на подальшому дотриманні Мексикою нейтральної позиції до «далекого конфлікту». Певна частина відкрито підтримує росію (акцент – на противагу США) та схвально відповідають на запитання журналістів, щодо підтримки позиції депутата Х. Фернандеса Нороньї про «відповідний виступ путіна у мексиканському парламенті». Серед противників виступу найбільше прихильники правлячої партії MORENO. Менша частина коментаторів висловлюють співчуття українському народові та захоплення хоробрістю українського президента.