Cаміт НАТО: Україна — важливий елемент безпеки у Європі

В НАТО розуміють: якщо нині залишити все так, як є, то країну буде втрачено, а Росія впритул підійде до Європи

Підписатись на новини "Української призми"

Сьогодні саміт НАТО стартує у Варшаві. Порядок денний саміту з Олегом Чабалою, експертом Ради зовнішньої політики «Українська призма», обговорили в ефірі Громадського радіо

 

 

 

Любомир Ференс: Пане Олеже, Держсекретар США сьогодні (ред. — 7 липня) несподівано з’явився в Києві. Візити осіб такого рівня зазвичай анонсуються. Чому Керрі приїхав до України, на вашу думку?

Олег Чабала: В дипломатії випадкових ситуацій та візитів не буває. Думаю, що він готувався. Оскільки США є одними із поборників демократії, відіграють ключову роль в НАТО, цей приїзд мене не здивував. Тим більше, напередодні саміту.

Любомир Ференс: Порошенко під час зустрічі з Керрі сказав, що ми розраховуємо на підтримку НАТО щодо Бухарестських позицій. Мається на увазі 2008 рік, самітНАТО в Бухаресті, коли не було запропоновано плану дій щодо членства у НАТОУкраїні та Грузії, але було ніби вписано, що перед усіма європейськими країнами, які матимуть бажання та відповідатимуть вимогам, будуть відчинені двері.

Олег Чабала: Двері НАТО завжди відчинені. Інша справа, що навіть у стратегії Національної безпеки й оборони України зазначено, що цей процес довготривалий. Двері відчинено, але реальних кроків, найімовірніше, не буде. Однак Україна впевнено йде до цього.

Сергій Стуканов: Єгор Божок заявив, що Україна після саміту отримає допомогу, якої ще не отримував жоден союзник Альянсу. Що саме це буде за допомога?

Олег Чабала: Швидше за все, мова йтиме про обладнання. Принаймні, так говорять експерти та високопосадовці Альянсу.

Любомир Ференс: А чим Україна може бути чи вже є  важливою для НАТО?

Олег Чабала: В першу чергу, Україна є тим елементом, без якої безпеку у Європі важко уявити. В НАТО розуміють: якщо нині залишити все так, як є, то країну буде втрачено, а Росія впритул підійде до Європи. Європа занепокоєна такою ситуацією.

Любомир Ференс: Як ви думаєте, позиція США буде активною чи ні в європейському конфлікті?

Олег Чабала: Я думаю, що Штати діятимуть, виходячи з власних національних інтересів. Майбутні вибори у США покажуть, наскільки коригуватиметься зовнішня політика. Якщо вони бачать національний інтерес в підтримці України — вони її підтримуватимуть.

Людомир Ференс: Нині є таке національне зацікавлення?

Олег Чабала: До цього моменту — так. Якщо не помиляюсь, планується збільшення допомоги для України з боку Штатів. В жовтні-листопаді будуть зміни до бюджету і є проект про те, що вони збільшуватимуть асигнування, в тому числі, допомоги в Україні. Однак, це стосується не лише нашої держави.