©Shutterstock

Агресія Росії змушує діяти. Україна і Чорноморський регіон

Дії Росії надихають нас більше співпрацювати – посол Туреччини в Україні

Підписатись на новини "Української призми"

Марія Тимощук

журналіст Радіо Свобода

 

Питання безпеки в Чорноморському регіоні стало головною темою для обговорень під час Безпекового форуму в Одесі. Топові представники дипломатичних кіл та експерти у сфері безпеки, політики та економіки два дні обговорювали можливі варіанти взаємодії у Чорноморському регіоні. Ганна Шелест, експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” – у матеріалі Марія ТимощукРадіо Свобода

Лейтмотив Безпекового форуму в Одесі звучав так: «Те, що зараз відбувається в Україні, грає критично важливу роль у сфері безпеки не лише країн Причорномор’я, але й цілої Європи». Зникнення «поясу безпеки» у Східній Європі докучає західним країнам, але й впливає на формування нових стратегічних альянсів протистояння російській загрозі.

D4C972C7-C27B-4048-B89F-FA05AC0C4488_w600_r1_s

Як наголосив посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, вторгнення Росії на територію України змінило настрої в Чорноморському регіоні.

«Грузія в 2008-у, Україна з 2014-го і до сьогодні, і зовсім нещодавно Туреччина в рамках сирійського конфлікту – ці країни відчули агресивну політику Росії впливу в регіоні. Іронічно, що незаконна окупація Криму, вторгнення на Донбас і підтримка режиму Асада в Сирії відштовхнули більшість чорноморських країн від Москви», – заявив під час вступного слова посол США в Україні Джеффрі Пайєтт.

За його словами, найкращою відповіддю України на російську агресію може стати лише впровадження реформ, які здатні зруйнувати корумповані практики минулого на національному і місцевому рівнях.

Нові союзники

Посол США вкотре наголосив, що Сполучені Штати разом зі своїми європейськими партнерами не збираються знімати санкції проти Росії доти, доки Крим не повернеться до України. Анексія Криму також вплинула і на Туреччину, в якої віднедавна складні стосунки з Росією. Ситуація зі збитим російським винищувачем на кордоні Туреччини лише посприяла зближенню з Україною. Візит президента Петра Порошенка у березні до Анкари став новим витком стратегічного партнерства між двома країнами. Особлива увага приділяється довготривалому співробітництву у сфері безпеки.

Президент України Петро Порошенко (ліворуч) під час зустрічі із президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом в Анкарі. 9 березня 2016 року

Туреччина продовжує надавати допомогу кримським татарам, які змушені були залишити Кримський півострів. На міжнародному рівні країна підтримує кримськотатарських лідерів, зазначив посол Турецької Республіки в Україні Йонет Тезель під час форуму в Одесі.

“Росія надихає нас співпрацювати більше. У цьому контексті важливий Крим і кримські татари, які нам дуже близькі”

«Росія надихає нас співпрацювати більше. У цьому контексті важливий Крим і кримські татари, які нам дуже близькі. Ми сподіваємося, що кримське питання не зникне з порядку денного на міжнародному рівні», – пояснює він.

Туреччина, як і європейські країни, зацікавлена у «поясі безпеки», який би міг захистити її від амбіцій Росії. Адже країна не може самостійно протистояти викликам у регіоні. Україна у цьому питанні – її стратегічний партнер.

«Україна – маленький гравець за великим гральним столом?» – Саакашвілі

Міхеїл Саакашвілі

Міхеїл Саакашвілі

Голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі, посилаючись на власний досвід протистояння Росії, говорить, що зараз Україні конче необхідна міжнародна підтримка.

«Люди не розуміли важливості Грузії. Можливо, вона і не настільки суттєво важлива з точки зору геополітики. Мені тоді казали (у 2008 році під час російсько-грузинського конфлікту – ред.), Грузія – маленький гравець за великим гральним столом у покер з крупними гравцями, але без карт у кишенях. Чи Україна – це те саме? Чи найбільша країна в Європі також маленький гравець? Іноді складається враження, що люди саме так думають», – заявив під час виступу Міхеїл Саакашвілі.

Активізувалася підготовка в рамках НАТО сил швидкого реагування

shelest1

Ще кілька років тому на геополітичній карті світу Україну дійсно розглядали більше як об’єкт, аніж суб’єкт, чому сприяла нульова активність у зовнішній політиці, впевнена експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Ганна Шелест. З початком кризи в країні переговори перейшли на новий рівень. Анексія Криму та конфлікт на сході викрили прогалини у сфері міжнародної стратегії та безпеки, більшість країн почали вчитися на прикладі України.

«Конфлікт в Україні вплинув на розвиток сектору безпеки у багатьох країнах. При тому не лише в чорноморському регіоні, а у всій Східній Європі. Активізувалася підготовка в рамках НАТО сил швидкого реагування. Поки що країни працюють над помилками», – говорить експерт.

За словами Ганни Шелест, такий же сценарій – як в Україні – можна легко розгорнути ще як мінімум у 5-6 країнах. І Туреччина з протистоянням курдів є однією з них, що також впливає на розвиток дипломатичних відносин між країнами. Експерти не заперечують необхідності створення єдиної політики безпеки у Чорному морі, яка би могла об’єднати Україну, Туреччину, Грузію, Румунію та Болгарію.