Інтерес України до співробітництва з країнами Перської затоки (ПЗ) зростає протягом останніх п’яти років та набуває системного характеру. У контексті стратегічної мети посилення присутності на зовнішніх ринках та диверсифікації напрямів економічної взаємодії близькосхідний ринок та ринок країн ПЗ зокрема відкриває перспективи для такої реалізації.
У дослідженні представлено аналіз торговельно-економічного співробітництва України з монархіями Перської затоки та країнами-членами Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) – Саудівською Аравією, ОАЕ, Катаром, Кувейтом, Оманом та Бахрейном. Вони являють собою єдиний ринок та митний союз.
Монархії Перської затоки – найбільші у світі експортери нафти. Залежність від нафтогазового сектору робить економіки країн вразливими та чутливими до коливання цін. З огляду на це, кожна з країн має свою стратегію економічної диверсифікації та інноваційного розвитку економіки для зниження такої залежності. Спільна риса в цих стратегіях – бажання диверсифікувати економіку, зробити її сучасною та заснованою на високих технологіях, цифровізація та масштабні інфраструктурні проєкти. Попри падіння економічних показників у країнах ПЗ через зниження цін на нафту та пандемію, результати структурного реформування економіки у напрямі диверсифікації дозволяють прогнозувати стабілізацію. Привабливість ринку країн РСАДПЗ залишається високою попри економічні проблеми. Це відкриває експортні можливості для України.
В Експортній стратегії України (2017) Саудівська Аравія та ОАЕ позначені серед ринків у фокусі.