Нова “війна” католиків й протестантів: що насправді відбувається у Північній Ірландії

Північна Ірландія знову палає у вогні конфлікту. Угода “Страсної П’ятниці”, яка завершила кровопролиття минулого, знову під загрозою. А події Брекзиту лише додали палива у вогонь через постання кордону або всередині Ірландії або між двома островами.

Підписатись на новини "Української призми"

Олександр Краєв, експерт-дослідник Північної Америки та Британських островів Ради зовнішньої політики “Українська призма” коментує для 24 каналу

Привиди минулого

Домовленість Страсної П’ятниці (Good Friday Agreement або Belfast Agreement – 24), яку підписали 10 квітня 1998 року, допомогла трансформувати Північну Ірландію. Але цьому передували десятиліття конфлікту. Головними дійовими особами були два політики: католик Джон Г’юм та протестант Девід Трімбл. Обидва за це отримали Нобелівську премію миру 1998. Ірландія залишилася політично та релігійно розділеною, терор все ще існує.

Белфастська угода

У Північній Ірландії була створена нова Асамблея, яка нині відома як Штормонт і там 108 місць. Обидві Ірландії почали співпрацювати через Раду “Північ-Південь”. Парамілітарні організації повинні бути розпущені, в’язні, які до них входили звільнені (якщо вони склали зброю, звісно). Мало бути впроваджено нове право у галузі прав людини. Втім, проблем острову та регіону це жодним чином не вирішило

Нові проблеми

Останнім часом це вилилося нові хвилі жорстокості, пише NYTОсобливо на фоні виходу Великої Британії з ЄС та стресу від пандемії. Старі чвари ще мають силу мжі католиками (переважно хочуть незалежності та возз’єднання Ірландії – 24) та протестантами (переважно бажають залишитися у складі Королівства – 24).

На вулицях панували хаос та протистояння з силами правопорядку. Десятки копів вже поранені. Був спалений автобус, а підлітки кидали в поліцію запалену суміш. 18 людей було заарештовано, 15 громадянам висунули обвинувачення.

Напади розпочалися 29 березня у лояльному до Британії місті Лондондеррі, але далі поширились на Белфаст, Каррікфергюс, Ньютаунаббі та Баллімену. Деякі з цих районів мають дуже низький рівень освіти, пише BBC.

Також там збройні формування все ще мають значний вплив (Ольстерська асоціація оборони та Ольстерські добровольчі сили). Саме вони завдають “незліченних збитків громаді та залякуючи райони, каже місцева поліція.