Олександр Краєв, директор програми “Північна Америка” Ради зовнішньої політики “Українська призма” в етері Українського Радіо
Ведучі: Галина Бабій
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон є одним зі світових лідерів, які найбільше допомагають Україні не словом, а ділом.
BBC News Україна повідомляє, що в понеділок, 24 січня лідери США та Європи узгодили спільний план дій на випадок вторгнення Росії в Україну. Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон застеріг Росію, що цей крок “буде катастрофічним”, а також “болісною, насильницькою та кривавою справою”. Прем’єр Великобританії навів похмурі дані британської розвідки щодо того, що РФ планує блискавичний наліт на Київ — “розвідка дуже чітко вказує на те, що на кордонах України є 60 російських бойових груп. План блискавичної війни, яка може захопити Київ — це те, що можуть побачити всі”. “Ми повинні чітко дати зрозуміти Кремлю, Росії, що це буде катастрофічний крок”, — додав Борис Джонсон.
Прем’єр-міністр Великої Британії також висловив упевненість, що за необхідності українці “боротимуться”.
У понеділок ввечері, 24 січня, Президент США Джо Байден провів відеодзвінок з європейськими союзниками, щоби виробити спільну стратегію проти російської агресії. У перемовинах взяли участь лідери Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Польщі та ЄС. До розмови також долучився Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. “У мене була дуже, дуже, дуже хороша зустріч. Повна одностайність з усіма європейськими лідерами”, — заявив Джо Байден за підсумками перемовин.
Наскільки позиція Бориса Джонсона щодо України є очікуваною
“Така позиція була доволі очікуваною. І не лише в світлі Бориса Джонсона, як політика, але й у світлі нової позиції, яку займає Британія після виходу зі складу ЄС.
Британія прийняла нову стратегічну концепцію, так звану “концепцію глобальної Британії”, яка передбачає і посилення британських військово-морських, військово-повітряних і розширення зони дій її флоту, і посилення Британії як глобального гравця, а не лише регіонального, як це було у складі Європейського Союзу.
Вихід зі складу Європейського Союзу змусив британців знайти новий курс та сформувати нову зовнішньополітичну ідентичність. Британці повернулися до старої максими, умовно кажучи, — “прав, Британіє, морями”. Частина цієї концепції “глобальна Британія” є дійсно протистоянням великим автократичним диктаторським режимам. Безапеляційно такими називають Росію та Китай.
Тому фактично те, що зараз відбувається є новою британською зовнішньою політикою, коли є ширше коло партнерів — не лише європейський континент, є ширше коло зобов’язань перед світом, і готовність показати на що спроможні. У цих аспектах і полягає лідерство”, — розповів Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма”.
Про допомогу Великобританії Україні
“Британці діють на всіх можливих для них форматах та майданчиках. Це не лише допомога Україні з озброєнням, чи з підготовкою — британські військові інструктори будуть навчати українських бійців користуватися переданим цього тижня танковим озброєнням, але й комплексний підхід.
Ми пам’ятаємо заяву Міністра Британії щодо того, що вони готові надати всю необхідну як матеріальну, так і нематеріальну допомогу Україні”, — підкреслив експерт.
Яка користь Великобританії з надання допомоги Україні
“З точки зору інфраструктури та тієї стратегії, яку я згадував, британці вперше з 1960-х років хочуть вийти за лінію Суецького каналу для побудови власних баз та посилення власного флоту. Це фактично означає те, що тепер вони сприймають Чорне море, як регіон своєї інфраструктурної військової зацікавленості. Тому така співпраця з Україною, налагодження функціонування нашого флоту, нашої оборони, а також стримування Росії на всіх фронтах, входить в частину розвитку їхнього флоту, в розвиток геополітики.
Крім того, не слід забувати, що це є й іміджевим питанням. Британія має до Росії ще “старі питання”. Це стосується і кібератак, і брудних грошей. Тому в будь-якому випадку Британія матиме з цього зиск. Якщо постане питання перед Британією — підтримати Україну чи ні? То вигіднішим для Британії є підтримати Україну”, — зауважив Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма”.
Про заяву Британії щодо того, що Кремль планує привести до влади в Україні проросійського лідера
“Британці є зацікавленими в тому, щоби зупинити Росію в її агресивних намірах. І вони продовжать вести таку лінію політики, тому що Росія заходить на територію інтересів Великої Британії. Росія створює проблеми британцям та не дає їм розвивати власну геополітику у той спосіб, який вони бачать.
Це стосується не лише українського напрямку чи економічної дипломатії, але й європейського напрямку. Попри Brexit (вихід Великобританії з Європейського Союзу), британці досі мають географічно доволі вагоме слово в Європі. Тому росіян потрібно стримувати в будь-якому випадку і в будь-якому напрямку”, — наголосив Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма”.
Чи реальною є висадка і розміщення військових Британії на території України
Посол України у Великобританії Вадим Пристайко в інтерв’ю для “Донбас Реалії” Радіо Свобода сказав, що якщо Росія вдасться до активних дій щодо України, включно з вторгненням, то Україна звернеться до Великої Британії за допомогою, включно з запрошенням британських військовослужбовців на свою територію, — прим.ред.
“Висадка та розміщення військових Британії на території України є цілком реальною. Проте, постає питання чи можуть вони бути залучені у військовому протистоянні.
Найбільш ймовірно, це буде охоронна група для посольства або для посольських радників, чи представницька група.
Як кажуть британці — ми маємо підняти свій прапор у цьому конфлікті, показати, що ми тут, і що ми разом з нашими союзниками”, — розповів експерт.