Статус основного союзника США поза НАТО: мрія чи близька перспектива?

Наскільки можливим наразі є отримання статусу основного партнера поза НАТО для України?

Підписатись на новини "Української призми"

Дана аналітична робота покликана дати відповідь на низку питань: Наскільки можливим наразі є отримання статусу основного партнера поза НАТО для України Які кроки необхідно здійснити уряду, військовому керівництву та громадянському суспільству для досягнення цієї мети? Яке ставлення американської сторони до відповідної української амбіції?

Проголошена у Конституції України стратегічна мета – вступ до Організації Північноатлантичного Договору (НАТО) – є ключовим аспектом забезпечення зовнішньої безпеки України. Проте досягнення цієї мети – це довгий і складний процес політичних і безпекових перемовин та внутрішньополітичних реформ. Водночас російська анексія Автономної Республіки Крим та міста Севастополь і продовження агресії на сході країни ставлять перед Україною не лише довготермінові, але й критичні завдання сьогодення.

З-поміж усіх союзників України, які протягом останніх семи років підтримували національний суверенітет та територіальну цілісність України, особливо варто виділити Сполучені Штати Америки. Вашингтон підтримує Україну як на двосторонньому рівні, так і в прагненні до тіснішої співпраці з НАТО.

 

У контексті максимального розширення та поглиблення політично-безпекової співпраці між двома країнами на теперішньому етапі найвищим її рівнем може стати статус основного союзника Сполучених Штатів поза НАТО (тут і далі – ОСП).

Відтак, контент-аналіз інформаційного поля України показує, що ідея отримання статусу ОСП НАТО постійно циркулює у суспільному дискурсі України з 2014 року і завойовує дедалі більше прихильників. В умовах постійно наростаючої агресії Російської Федерації проти України допомога найближчих союзників стає одним із визначальних факторів посилення обороноздатності держави. Водночас в оцінках більшості державних та громадських діячів в Україні статус основного союзника поза НАТО знаходить вельми поверхневе та неповне висвітлення. Отримання статусу ОСП є скоріше “сяючим містом на пагорбі”. Проте розробленої стратегії, яка кінцевою метою має отримання статусу основного союзника поза НАТО, наразі не існує.

 

Читати дослідження повністю