Співпраця України з Європейським Союзом в галузі безпеки

Prism Security Debates

Підписатись на новини "Української призми"

Позиційний документ експертних безпекових дебатів Prism Security Debates “Україна – ЄС: перспективи посилення безпекової співпраці” 

Геннадій Максак, Марина Ярошевич

  1. Історія відносин та поточний стан

1.1. Короткий огляд безпекових ініціатив ЄС

Безпековий вимір співпраці тривалий час існував окремо, поза межами самого Європейського Союзу (ЄС), об’єднавши на піку розвитку десять держав[1] у Західноєвропейський Союз (ЗЄС). Основним завданням організації було надання взаємної військової допомоги у разі зовнішньої агресії. Хоча в практичній площині виконання цього положення покладалось, по суті, на Організацію Північноатлантичного договору (НАТО)[2], до якої належали всі держави-члени ЗЄС.

Перший переламний момент у безпековій політиці Союзу стався у 1999 р., коли ЗЄС було вирішено інкорпорувати до ЄС. На перехідному етапі було створено посаду Високого Представника ЄС з питань Спільної зовнішньої та безпекової політики, яку в 1999-2009 рр. обіймав колишній Генеральний секретар НАТО Хав’єр Солана.

Діючи деякою мірою за американським зразком, Європейська Рада вперше схвалила Європейську безпекову стратегію (ЄБС) наприкінці 2003 р.  та її оновлений варіант у 2008 р. – концептуальний рамковий документ у галузі Спільної зовнішньої та безпекової політики (СЗБП). ЄБС покривала також питання, об’єднані згодом у 2009 р. в окрему Спільну безпекову і оборонну політику (СБОП) в рамках СЗБП. У ЄБС було проаналізоване безпекове середовище у та навколо ЄС, визначено ключові виклики безпеці (тероризм, розповсюдження зброї масового ураження, регіональні конфлікти, слабкість (вразливість) окремих держав та організована злочинність) та їх можливі політичні наслідки для ЄС.

З метою допомоги державам-членам ЄС досягти національних цілей у галузі безпеки у 2004 р. була створена Європейська оборонна агенція. Відповідно до Лісабонського договору 2009 р., Високого Представника ЄС із закордонних справ та безпекової політики було одночасно призначено Віце-президентом Європейської Комісії та очільником новоствореної Європейської служби зовнішньої дії (ЄСЗД).

СБОП нараховує близько 20 завершених і 17 діючих цивільних та військових місій включаючи Місію Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM) та Конcультативну місію ЄС в Україні (EUAM).

Паралельно до військових та цивільних місій ЄС намагається розбудувати т.зв. «всеосяжний підхід», який серед іншого має охоплювати політичні, дипломатичні, юридичні, торгівельні та економічні інструменти, а також сприяти розвитку держав, яким надається допомога.

Із стрімким наростанням небезпек та загроз, у червні 2016 р. на заміну Європейській прийшла Глобальна безпекова стратегія ЄС. Її основна мета – визначити план дій ЄС по відновленню стабільності та покращенню безпекової ситуації.

[1] Бельгія, Велика Британія, Греція, Іспанія, Італія, Нідерланди, Німеччина, Люксембург, Португалія, Франція

[2] Стаття V Північноатлантичного договору