112.ua

Україна-Румунія: нова сторінка у відносинах

Стосунки України із сусідкою останнім часом значно потеплішали

Підписатись на новини "Української призми"

У четвер, 21 квітня Президент Петро Порошенко прибув з офіційним візитом  до Румунії. Глави держав мають обговорити співпрацю у сфері міжнародної безпеки та домовитися, зокрема, про скасування оплати за оформлення довготермінових віз.  Стосунки України із сусідкою останнім часом значно потеплішали. 

Як змінилися акценти ще торік і чого досягла українська дипломатія – у дослідженні «Українська призма: Зовнішня політика 2015».

 

 


Читайте також: усі оцінки української дипломатії у 2015 році


 

Співпраця України та Румунії – на “четвірку з мінусом”

У 2015 році відбулося суттєве пожвавлення відносин між Україною та Румунією.
Вперше за останні 7 років Україну з офіційним візитом відвідав Президент Ру-
мунії. Румунія послідовно підтримувала Україну на двостронньому рівні та на
майданчиках міжнародних організацій. Загалом, двосторонні відносини отримали від експертів оцінку “чотири з мінусом”.

 

Румунія

 

Політичні партії Румунією не цікавляться. Навідміну від керівництва держави

У програмах парламентських політичних сил: «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», Опозиційного блоку, Народного фронту, Радикальної партії Олега Ляшка, Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», партії «Відродження» – відносини з Румунією не згадуються. Немає безпосередніх згадок про Румунію і в Коаліційній угоді.

Що стосується згадок у заявах фракцій та лідерів політичних партій, то впродовж 2015 року згадки про Румунію спостерігалися у заявах лідера «Самопомочі» Олега Березюка, який, зокрема, пропонував, скористатися досвідом Румунії щодо «передачі митниці в управління швейцарській, німецькій або навіть американській митницям», а також у заявах лідера фракції «Народний фронт» Максима Бурбака, який є співголовою міжпарламентської групи «Україна – Румунія».

У Аналітичній доповіді до Щорічного Послання Президента України до Верховної Ради України у 2015 році, Президент висловив Румунії вдячність за потужну підтримку у протистоянні України з Росією і заявив про інтерес у поглибленні як двосторонньої співпраці так і багатосторонніх форматів співробітництва (включно з такими, які передбачають участь Республіки Молдова). Разом з тим,

у Доповіді згадується про конкуренцію з Румунією щодо залучення вантажопотоків, хоча автори Аналітичної доповіді і наголошують, що на тлі негативної динаміки відносин з РФ, конкуренція України з Румунією має відійти на другий план.

Каталізатором згадок про Румунію у заявах та виступів високопосадовців: Прем’єр-міністра та Президента, – став візит президента Румунії Клауса Вернера Йоханніса до Києва у березні 2015 р. Заяви українських посадовців не містили суперечностей, свідчили про інтерес до розвитку відносин та зацікавленість у румунському досвіді реформування та європейської інтеграції.

Таким чином, з одного боку, бракує інтересу до Румунії з боку політичних партій, проте на рівні керівництва держави та лідерів окремих фракцій інтерес та залученість простежується.

 


Дивіться також: який стосунок українсько-румунські відносини мають до “Молдавського майдану”?


 

Немає стратегії, але співпраця є

Досить високим є рівень інституційної співпраці при формуванні політики України щодо розвитку відносин з Румунією. Зокрема, спостерігається ефективна взаємодія парламенту та Президента, МЗС, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Міністерства інфраструктури, Національного антикорупційного бюро України.

Безпосередні згадки про Румунію відсутні у Законі України «Про основи внутрішньої і зовнішньої політики», Стратегії національної безпеки України, Воєнній доктрині України, Стратегії Україна-2020. Разом з тим, згадки про Румунію містяться у Енергетичній стратегії 2035, проте сформульовані в загальних рисах, у переліку із іншими пріоритетами.

 

Президентський візит – вперше за 7 років

Ефективною є робота Посольства України в Румунії. Посол України в Румунії Теофіл Бауер ефективно співпрацює представниками української громади в Румунії, Посольство регулярно доводить до відома громадськості ключові меседжі з питань зовнішньої політики України через румунські медіа.

У лютому 2015 року відбувся візит Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна до Бухаресту. В ході візиту Міністр провів переговори з Президентом Румунії Клаусом Йоханнісом, Віце-прем‘єрміністром, Міністром з внутрішніх справ Румунії Габріелем Опря, Головою Сенату Келіном Попеску-Терічану, Міністром закордонних справ Богданом Ауреску, зустрівся з представниками української громади.

17 березня 2015 року, в Україну з офіційним візитом відвідав глава Румунської
держави Клаус Йоханніс.

У ході візиту до України Президента Румунії Клауса Вернера Йоханніса Україна й Румунія домовилися про поновлення роботи спільної президентської комісії (її засідання очікується якраз в ході нинішнього візиту до Бухареста Петра Порошенка).

За час, що минув з моменту зустрічі двох президентів у Києві та Бухаресті відбулася низка зустрічей-консультацій на рівні профільних міністерств і відомств. Зокрема, впродовж 2015 року відбулись робочі візити на рівні Змішаної міжурядової українсько-румунської комісії з питань забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин. Також у 2015 році відбувся візит до Румунії Голови національного антикорупційного бюро Артема Ситника.
Помітною була динаміка розвитку міжпарламентської інституційної співпраці.

Зокрема, впродовж 2015 р. Румунію двічі відвідував Голова групи міжпарламентської співпраці Україна-Румунія Максим Бурбак.

Окремо слід відзначити візит голови Комісії із зовнішньої політики палати депутатів парламенту Румунії Ласло Борбелі до Києва у березні 2015, у ході якого відбулась його зустріч з віце-спікером парламенту України Андрієм Парубієм, а також участь парламентської делегації України на чолі з Людмилою Денисовою у засіданні ПАЧЕС у Бухаресті у листопаді 2015 року.

Міністр енергетики України і Міністр транспорту України запросили своїх румунських колег відвідати Україну на початку 2016 року. Також, в першій половині 2016 року відбувс візит до Румунії спікера парламенту України.

Налагоджується співпраця у безпековій сфері. Зокрема, військовослужбовці з України та Румунії брали участь у масштабних спільних військових навчаннях: у червні-липні 2015 року – Saber Guardian/Rapid Trident 15, у вересні 2015 року Sea Breeze-2015.

 

Наближаємося до рівня стратегічного партнерства?

За результатами роботи у 2015 році можна відзначити підтримку Румунією позицій України як на двосторонньому рівні так і на міжнародних майданчиках.

Ведеться робота над ухваленням Угоди про скасування плати за румунські національні візи для громадян України.

Водночас, у 2015 році між Україною та Румунією була ухвалена та/або набула чинності низка двосторонніх документів, які оновили та актуалізували договірну базу двостороннього співробітництва. Зокрема це такі документи загальнодержавного значення як Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Румунії про взаємну охорону інформації з обмеженим доступом, Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Румунії про заходи зміцнення довіри і безпеки, Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Румунії про місцевий прикордонний рух, а також угоди значущі для розвитку прикордонного співробітництва: Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Румунії про прокладення волоконно-оптичного кабелю через українсько-румунський державний кордон у районі між населеними пунктами Орлівка (Україна) та Ісакча (Румунія), Угоди (у формі обміну нотами) між Кабінетом Міністрів України та Урядом Румунії про відкриття міжнародного пункту пропуску через українсько-румунський державний кордон для поромного, пасажирського та вантажного сполучення між населеними пунктами Орлівка (Україна) та Ісакча (Румунія).

За умови збереження позитивної динаміки можна очікувати подальшого наближення відносин між державами до рівня стратегічного партнерства.